Kto wygra wybory prezydenckie w Poznaniu? Przewidujemy!

Zgodnie z przewidywaniami ekspertów, w Poznaniu już w pierwszej turze może wygrać Jacek Jaśkowiak. Najnowsze analizy wskazują, że w niewielkim stopniu przekracza on próg 50% głosów. Kto jest najpoważniejszym rywalem Jaśkowiaka?

Kto startuje do wyborów w Poznaniu?

O fotel prezydenta stolicy Wielkopolski ubiega się pięcioro kandydatów. Oprócz Jacka Jaśkowiaka, startującego z poparciem Koalicji Obywatelskiej, do wyścigu stanęła Beata Urbańska (Lewica), Przemysław Plewiński (Trzecia Droga), Zbigniew Czerwiński (Zjednoczona Prawica) i Łukasz Garczewski (KWW Społeczny Poznań).

Bukmacher wskazuje, że wybory samorządowe w Poznaniu z dużym prawdopodobieństwem zakończą się już po pierwszej turze. Deklarację oddania głosów na Jacka Jaśkowiaka składa ponad 50% uprawnionych do głosowania. Dlatego Jaśkowiak jest zdecydowanym faworytem jeśli chodzi o tegoroczne wybory samorządowe.

Czy jest w ogóle szansa na drugą turę?

Jeśli druga tura miałaby się odbyć, to oprócz Jaśkowiaka, wziąłby w niej udział Zbigniew Czerwiński, co nie powinno nikogo zaskakiwać. Kandydat Prawa i Sprawiedliwości ma co prawda ponad dwukrotnie niższy wynik poparcia wyborczego w sondażach niż Jaśkowiak (nie przekracza 20%), ale jednak niespodzianki wyborcze się zdarzają bardzo często.

Trzecie miejsce na podium zajmuje kandydat Trzeciej Drogi, czyli Przemysław Plewiński. Co ciekawe, różnica między nim a kandydatem PiSu wynosi – w zależności od sondaży – jedynie od 1 do 2 procent.

Reszta kandydatów nie ma realnych szans na zdobycie fotela prezydenta Poznania. Jednak, jak zawsze bywa przy starciu dwóch potężnych sił politycznych, przedstawiciele tych mniejszych ugrupowań mogą utrudniać wygraną większym. W tym przypadku szczególnie Jackowi Jaśkowiakowi, poprzez rozpraszanie elektoratu.

Jeśli zatem istnieją szanse na drugą turę, związane one będą z odpływaniem elektoratu od Jaśkowiaka do kandydata Trzeciej Drogi lub Lewicy.

Jak rozkładają się głosy na kandydatów w Poznaniu?

Według najnowszych szacunków bukmacherów, Jacek Jaśkowiak wygrywa wybory w pierwszej turze z wynikiem 50,5%. Na drugim miejscu znajduje się Zbigniew Czerwiński z wynikiem 18%. Przemysław Plewiński uzyskuje 17,5%, Beata Urbańska – 8%. Najmniej głosów otrzyma Łukasz Garczewski, według sondaży nie więcej niż 5,5%.

Podobnie sprawa ma się z wyborami do sejmiku wielkopolskiego – wygrywa tutaj KO, na drugim miejscu (z kilkoma punktami procentowymi mniej) PiS i na trzecim miejscu jest Trzecia Droga.

Jeśli chcesz spróbować swoich sił i obstawiać wyniki wyborów samorządowych w Polsce, sprawdź: https://betfan.pl/lista-zakladow/rozrywka/polityka/poznan-wybory-prezydenta-2024/593551. Pamiętaj, że kluczem do sukcesu w grach hazardowych jest obstawianie zakładów, na temat których posiada się odpowiednią wiedzę pozwalającą sprawnie typować wyniki. Zawsze należy korzystać wyłącznie ze stron sprawdzonych bukmacherów.