Atrakcje w Poznaniu – które z nich są najciekawsze?

Atrakcje w Poznaniu

Atrakcje w Poznaniu

Atrakcje w Poznaniu należą do jednych z najciekawszych w Polsce. Sam Poznań zresztą należy do najciekawszych Polskich miast, które warto zwiedzić. Jednak ze względu na jego ogrom, możemy mieć problem ze znalezienia tych najciekawszych miejsc. Śpieszymy zatem z pomocą i już proponujemy te atrakcje turystyczne, które dadzą nam najwięcej rozrywki i satysfakcji. Dzięki poniższej liście każdy będzie w stanie szybko przygotować plan wycieczki. Widzimy się w Poznaniu!

Atrakcje w Poznaniu – gdzie ich szukać?

atrakcje w Poznaniu – rynekMiejscem obowiązkowym do zwiedzenia podczas wycieczki do Poznania jest oczywiście rynek. Jest on ikoną miasta, która najbardziej zapada w pamięci. To na nim znajdziemy zabytkowy ratusz z koziołkami oraz różne lokale gastronomiczne, w których możemy się napić i ugasić pragnienie. Oczywiście miasto jest bardzo duże, więc nie wszystkie atrakcje turystyczne w Poznaniu znajdują się w jego obrębie. Aby zwiedzić część z nich będziemy musieli udać się do kilku innych dzielnic, co może wymagać od nas długich pieszych wędrówek.

Dla zapalonych wycieczkowiczów nie jest to żadna przeszkoda, zwłaszcza jeśli mówimy o osobach na co dzień uprawiających sport. Jeśli ktoś codziennie rano wstaje, aby biegać, albo raz w tygodniu jeździ w góry, to zwiedzanie atrakcji turystycznych Poznania piechotą nie jest dla niego żadnych wyzwaniem. Oczywiście nie wszystkim takie spędzanie wolnego czasu się spodoba, szczególnie gdy nie należymy do najbardziej wysportowanych osób. Powinniśmy wtedy pomyśleć nad jazdą autobusem lub tramwajem, aby zaoszczędzić czas i energię. Warto więc przed wycieczką zapoznać się z rozkładem jazdy MPK i ZTM Poznań.

Atrakcje w Poznaniu w okolicach rynku

Ale skoro zaczęliśmy od Rynku w Poznaniu, to jakie atrakcje turystyczne w Poznaniu tam znajdziemy? Przyjrzyjmy się jednemu z najbardziej charakterystycznych ratuszy w Polsce, Jest on znany nie tylko ze słynnych koziołków w Poznaniu ale też z jego renesansowej architektury. Zdecydowanie jest to coś, co warto zobaczyć w Poznaniu, jeśli interesujemy się zabytkową architekturą. Nie można więc zaprzeczyć, że zabytki w Poznaniu przyciągają wzrok podróżników oraz dają nam wspaniałą lekcję historii.

Poznańskie koziołki – atrakcje w Poznaniu

poznań koziołkiOczywiście oprócz faktów historycznych, turystów przyciągają ciekawe legendy. Taką legendarną genezę mają właśnie koziołki na wieży zegarowej ratusza. Legenda ta głosi, że ogłoszono wielką ucztę z okazji wybudowania nowej wieży zegarowej. Niestety jak to często przy organizacji przyjęć bywa  – pojawiły się małe problemy. A jakich problemów doświadczyła jedna z najważniejszych dzisiaj atrakcji turystycznych w Poznaniu? Chodziło o mięso, które należało podać na uczcie. Otóż zwierzyna, która miała być daniem głównym, wpadła do pieca, przez co niemożliwym było podanie jej.

Trudno sobie wyobrazić, aby na tak wystawnej uczcie ktokolwiek chciał jeść zwęgloną strawę. Można by się zastanowić, dlaczego po prostu nie kupić na szybko nowego mięsa. Problemem nie był fakt, że w dzień ten wypadła akurat niedziele niehandlowa, ale obyczaj nakazywał upolować zwierzynę na ucztę i zapewnić najlepszą jakość mięsa. Poza tym wątpliwe jest, aby kuchcik, który odpowiadał za przygotowania miał wystarczająco pieniędzy na 2 duże sarny. Nie mógł on też przypuszczać, że ma okazję pracować w miejscach, które w przyszłości będą znane jako najwspanialsze zabytki w Poznaniu.

Jak się jednak skończyła ta historia i co ma ona wspólnego z koziołkami, które dzisiaj są atrakcją turystyczną w Poznaniu? Według legendy kuchcik ten miał wybiec na łąkę i złapać tam dwa biegające koziołki. Niestety zwierzaki te nie dały się tak łatwo przerobić na kotlety i uciekły młodemu kuchcikowi. Wybiegły one na sam szczyt wieży zegarowej i zaczęły uderzać się rogami. Trudno uwierzyć, że historia koziołków na wieży zegarowej w Poznaniu wygląda dokładnie tak. Nie ma to jednak wielkiego znaczenia, bo koziołki te są dzisiaj czymś, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Zabytkowy ratusz w Poznaniu – ikona miasta

ratusz poznańNie są to jednak jedyne atrakcje turystyczne w Poznaniu, które kojarzą się z tym miastem. Mimo to koziołki są chyba najbardziej ikonicznym obiektem w całym mieście. Dlatego właśnie zobaczymy je na pocztówkach i wielu innych pamiątkach, jakie możemy kupić, aby przypominały nam o naszym czasie spędzonym w Poznaniu. Wracając do samego ratusza – czy jest on inny niż inne zabytki w Poznaniu? Gdyby ktoś zapytał, kiedy wybudowano ratusz w Poznaniu, to odpowiedź brzmiałaby: „zależy który”.

Atrakcje w Poznaniu zmieniały się na przestrzeni lat

Ratusz w Poznaniu był wielokrotnie przebudowywany, a jego wygląd się zmieniał. Nie jest to tak naprawdę żaden ewenement, gdyż inne zabytki w Poznaniu również musiały przejść takie zawirowania. Jednakże tak samo jak pozostałe atrakcje turystyczne w Poznaniu ma on swoją bardzo ciekawą historię, o której warto opowiadać. Tym samym ten zabytkowy ratusz jest czymś, co warto zobaczyć w Poznaniu, jeśli interesuje nas historia Poznania. Wspaniałą gratką jest on również dla miłośników architektury. Nie jest żadną nowością, że atrakcje turystyczne w Poznaniu to nierzadko wspaniały pokaz zabytkowych dzieł architektonicznych, jakich nie powstydziłyby się nawet najzacniejsze stolice Europy.

Zabytki w Poznaniu to wspaniałe atrakcje turystyczne

most jordana poznańNawet mieszkańcy Pragi czy Wiednia są wstanie potwierdzić, że zabytki w Poznaniu to nie byle co. Jakie jeszcze atrakcje turystyczne w Poznaniu warto zwiedzić przed powrotem do domu? Oczywiście ostrów Tumski, który cofa nas do czasów średniowiecznej Polski. Czy wiedzieliście, że atrakcje turystyczne w Poznaniu to nie tylko dobra rozrywka ale także lekcja historii? Taką właśnie lekcję możemy odbyć, zwiedzając Ostrów Tumski. Dlaczego to miejsce jest takie ważne i dlaczego inne zabytki w Poznaniu mogą mu buty czyścić? Otóż historię tego miejsca datujemy jeszcze na czasy chrztu Polski.

Podobno to właśnie w tym miejsce odbył się rzeczony chrzest, ale nie ma co do tego pewności. Pewne jest jednak, że postacią ściśle związaną z tym wydarzeniem był biskup Jordan. I to właśnie w tym miejscu powstało pierwsze polskie biskupstwo. Nie przypadkowym jest miejsce powstania pierwszej katedry. Otóż w czasach średniowiecznych to właśnie wyspy były miejscami strategicznymi, gdzie budowano tak ważne obiekty jak zamki, grody czy kościoły.

Atrakcje w Poznaniu na weekend i wycieczki jednodniowe

Takie zabytki w Poznaniu jak katedra na Ostrowie Tumskim to coś, co warto zwiedzić w Poznaniu z przewodnikiem. Sami możemy poczuć się przytłoczeni mnogością informacji, jakie spadają na nas w takich historycznych miejscach. Ze wszystkich atrakcji turystycznych w Poznaniu, to właśnie Ostrów Tumski ma nam najwięcej do zaoferowania pod tym względem. Jest jeszcze jedna ciekawa rzecz, która wiąże się z tym miejscem. Chodzi tu o grobowce pierwszych władców Polski, bo to właśnie w podziemiach tej katedry ich pochowano.

W miejscu tym znajdziemy także bardzo ciekawy relikt przeszłości, jakim jest „miecz św. Piotra”. Nazwy tej używamy w cudzysłowie, gdyż nie ma dowodów, że jest to ten autentyczny miecz, którym Piotr w ewangelii ściąg swojemu oponentowi ucho. Najprawdopodobniej jest to tylko replika, którą papież podarował Polsce w X w. Nawet jeśli nie jest to prawdziwy egzemplarz, to nadal trzeba przyznać, że to jedna z najciekawszych atrakcji w Poznaniu.

Inną ciekawostką jest to, że miecz ten jest mieczem tylko z nazwy. W rzeczywistości jest to tasak, a więc to biblijne ucho padło nie od miecza a od tasaka. Powyższe opisy chyba możemy uznać za wystarczający dowód, że zabytki w Poznaniu warto zobaczyć na własne oczy. Ostrów Tumski z resztą Poznania łączy most Jordana, który jak sama nazwa wskazuje powstał, aby upamiętnić tego biskupa. Oczywiście nie jest możliwe, aby drewniany most się zachował przez tysiąc lat, więc jego dzisiejszy wygląd nie ma nic wspólnego z mostem, jaki tam był pierwotnie. Mimo to jednak turyści i mieszkańcy Poznania uznali go obowiązkowe miejsce do robienia zdjęć.

Kłódki na moście – co oznaczają? Romantyczne miejsca w Poznaniu

atrakcje w Poznaniu na weekendTak właśnie ten most stał się jedną z atrakcji w Poznaniu, co również wykorzystują zakochani, przypinający do niego kłódki. Ta świecka tradycja przypinania miłosnych kłódek do mostu może i jest bardzo romantyczna, ale ma ona pewną wadę. Zdarza się tak, że mosty uginają się pod ich ciężarem, o czym wiedzą chociażby mieszkańcy Wrocławia, czyli miasta znanego między innymi z mostów.  Gdy myślimy jednak o atrakcjach turystycznych w Poznaniu, to pewnie nie przychodzą nam do głowy mosty, ale ten jeden jest czymś, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Warto podczas spaceru zatrzymać się na nim chwilę i zrobić sobie kilka ciekawych zdjęć. Nawet jeśli nie mamy wybitnych zdolności fotograficznych, to połową sukcesu już jest znalezienie odpowiedniej lokacji. A możecie nam zaufać, że most Jordana jest jednym z takich właśnie miejsc. Kiedy już wrócimy do domu i przejrzymy nasze fotki z wycieczki, to zobaczymy, że nie nie tylko atrakcje w Poznaniu są niezwykle fotogeniczne, ale również i my świetnie wypadamy na ich tle. Polecamy wybrać się tam zwłaszcza o zachodzie słońca, kiedy złociste promienie dodają dodatkowej atmosfery naszej scenerii. Możemy być pewni, że atmosfera ta będzie również widoczna na zdjęciu.

Co warto zobaczyć w Poznaniu? Park? A może muzeum?

Nadal trudno nam się zdecydować, które atrakcje turystyczne w Poznaniu powinniśmy zwiedzić najpierw? A może uważamy, że spacer po rynku lub robienie fotek na moście to nie nasz styl? Jeśli tak, to czekają nas jeszcze muzea w Poznaniu, które oferują nam wiele ciekawych eksponatów. Nie zapomnijmy też o wybraniu się do parku, aby trochę odpocząć w cieniu drzew. Miejsce takie jest też świetne do dobrego dla zdrowia spaceru, co z całego serca polecamy.

Muzea w Poznaniu – które z nich warto odwiedzić?

Co byście powiedzieli na to, że jednymi z najciekawszych atrakcji w Poznaniu są muzea? Na pewno wiele osób już ziewa na samą myśl o wizycie z muzeum. Przecież kojarzą się nam one z nudnymi wycieczkami szkolnymi i bezsensownym łażeniem po korytarzach. No cóż, faktycznie wiele wycieczek do muzeum tak wygląda, ale tak wcale nie musi być. Muzeum Historii Miasta jest dowodem na to, że muzea w Wielkopolsce mogą się okazać świetnym pomysłem na spędzenie wolnego czasu. Musimy więc dodać je do naszej listy bez względu na to, czy w planach mamy zwiedzanie Poznania w weekend czy jednodniowe zwiedzanie Poznania. Zawsze powinniśmy znaleźć czas na wizytę w tym miejscu, aby przekonać się, że jest to coś, co warto zobaczyć w Poznaniu.

Atrakcje w Poznaniu pomogą nam zrozumieć historię

Zabytki w PoznaniuCo takiego zobaczymy w tym muzeum? Jak sama nazwa wskazuje, dowiemy się czegoś o historii miasta. Wspomnieliśmy już o historycznym Ostrowie Tumskim, który jest najlepszym dowodem na to, że mało które miasto nauczy nas tyle o czasach zamierzchłych. Jak dojść do Muzeum Historii Miasta? Jeśli zaczynamy naszą wycieczkę od zabytkowego rynku w Poznaniu, to nie musimy długo szukać. Znajduje się ono bowiem w budynku ratusza, czyli tej wspaniałej budowli, którą widzimy na pocztówkach.

Nie jest to oczywiście jedyne muzeum, stanowiąca ciekawą atrakcję w Poznaniu. Inną taką placówką jest Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, które powinno zaciekawić każdego książkofila. Ostrzegamy jednak, że jest to miejsce jedynie dla osób naprawdę pasjonujących się literaturą z tamtego okresu. Pozostali mogą się poczuć zawiedzeni, a przecież nie chcemy aby zwiedzanie Poznania z dziećmi lub z przyjaciółmi skończyło się dla nas zawodem. Wręcz przeciwnie – chcemy aby atrakcje turystyczne w Poznaniu oferowały nam najlepsze możliwe doznania, dlatego musimy podejść do nich z uśmiechem i otwartym nastawieniem.

Park cytadela – zabytkowy park w Poznaniu

Kolejną atrakcją w Poznaniu, jaką koniecznie trzeba odwiedzić jest Park Cytadela. Znajduje się on na terenie byłego Fortu Winiary, który w skali Europy był największym portem artyleryjskim. Jeśli interesują nas zabytki w poznaniu, to w tym parku będziemy mieli okazję zobaczyć niezły kawałek historii. Między innymi miejsce to przypomni nam coś o czasach komunizmu. W końcu jedną z jego dawnych nazw był „Park Pomnik Braterstwa Broni i przyjaźni Polsko-Radzieckiej”.

Dzisiaj oczywiście Polacy z komunizmem nie chcą mieć nic wspólnego (a zwłaszcza przyjaźni), ale nadal trzeba pamiętać o tym, co w dawnych czasach się działo. W 2008 roku z kolei prezydent Lech Kaczyński uznał ten park za pomnik historii i takim jest do dziś. W dużym stopniu ten park pełni funkcję muzealną i jest kolejny argumentem popierającym twierdzenie, że muzea w Poznaniu są czymś, co warto zwiedzić w Wielkopolsce.

Poznań – gdzie pójść z dziećmi?

atrakcje w Poznaniu dla dzieciMiędzy innymi na jego terenie znajduje się muzeum uzbrojenia, które wcześniej było laboratorium artyleryjskim. Dzisiaj będziemy mogli się w nim dowiedzieć czegoś na temat militariów z dawnych czasów, co sprawia, miejsce to jest czymś, co warto zwiedzić w Wielkopolsce z dziećmi.

Temat militariów jest ciekawy szczególnie dla chłopców, więc pewnie nie jeden gagatek zechce spędzić w muzeum uzbrojenia kawał czasu. Oczywiście są też inne atrakcje w Poznaniu na terenie tego parku, a chodzi tu o stare elementy fortyfikacji. Zobaczymy tam więc raweliny, reduty i bastiony, o których warto trochę poczytać i nauczyć się rozpoznawać.

Ta część poznania może łudząco przypominać zabytkową Twierdzę Zamość, a skojarzenie to nie jest wcale bezpodstawne. Takie zabudowania obronne były swego czasu niezbędne, zwłaszcza w czasach wojen. Dzisiaj na szczęście żadna agresja nam nie grozi, więc nie ma potrzeb desperackiego budowania budowli obronnych gdzie tylko się da. Nie ma co jednak burzyć tych, które już stoją, zwłaszcza, że pełnią one funkcję atrakcji turystycznych.

Atrakcje w Poznaniu – sposób na spędzenie wolnego czasu

Zarówno atrakcje w Poznaniu jak i w innym polskich miastach mogą być jednocześnie rozrywkowe i edukacyjne. Wszystko zależy od tego, z jakim nastawieniem do nich podejdziemy. Jeśli zwiedzanie Parku Cytadela nas zmęczy i zgłodniejemy, to na jego terenie znajdziemy 3 ciekawe punkty gastronomiczne. Chodzi tutaj o Country Bar „Piknik”, Restaurację Pizzeria „Umberto” i restaurację „Tarasy Cytadeli”. Pamiętajmy, że zwiedzanie Poznania na pusty żołądek nie jest dobrym pomysłem i może sprawić, że nie będziemy w stanie docenić miejsc, które odwiedzamy.

Choć oczywiście atrakcje w Poznaniu bronią się same swoim zabytkowych i rozrywkowym charakterem, to jednak musimy pamiętać też o naszej własnej kondycji. Innym ważnym obiektem na terenie parku jest Pomnik Bohaterów, który jest właśnie pozostałością po tak zwanej „przyjaźni polsko-radzieckiej”. Postawiono w 1945 r. właśnie po to, aby upamiętnić poległych bohaterów armii krajowej.

Jest dzisiaj wiele osób, które są zwolennikami tego, aby takie „pamiątki” burzyć, ale czy jest to konieczne? Czy nie lepiej, aby stanowiły one właśnie okazję do nauki? Jeśli już mówimy o atrakcjach turystycznych w Poznaniu na terenie Parku Cytadela, to nie możemy zapominać o Dzwonie Pokoju i Przyjaźni Między Narodami. Jest to stosunkowo współczesna budowla, więc nie zaliczymy jej do listy poznańskich zabytków, ale wciąż warto się jej przyjrzeć. Ten projekt autorstwa Saturnina Skubiszyńskiego był – w momencie jego powstania – trzecim na świecie dzwonem pokoju zaraz po Hiroszimie i Nowym Jorku. Może nie widać tego na pierwszy rzut oka, ale dzwon ten ważny aż 850 kg, więc nie jest to jakaś malutka rzeźba, którą można ozdobić sobie przedpokój.

Sport i rekreacja w Poznaniu – wybierzmy się trampoliny lub na lodowisko

atrakcje w Poznaniu – lodowiskoWszyscy potrzebujemy trochę ruchu fizycznego od czasu do czasu. Nawet osoby, dla których najlepszą rozrywką jest siedzenie w fotelu przed telewizorem lub ekranem komputera, muszą od czasu do czasu się poruszać. Dlatego właśnie podczas naszych wycieczek powinniśmy szukać rozwiązań ruchowych, a takich nie brakuje w Poznaniu. Gdzie więc możemy pójść, aby zaznać trochę sportu i rekreacji? Placówkami sportowymi, jakie oferuje nam Poznań, są między innymi lodowiska i park trampolin.

Poznań – gdzie pójść, żeby się trochę rozruszać?

Nie bójmy się odwiedzić parku trampolin. Kto powiedział, że atrakcje w Poznaniu to muszą być tylko zabytkowe kościoły czy kamienice? Atrakcją może być również miejsce, w którym będziemy mogli popracować nad naszą kondycją fizyczną. Takim właśnie miejscem jest park trampolin, w którym będziemy mogli przekonać się, jak wysoko jesteśmy w stanie skakać. Dla osób ceniących sobie kondycję fizyczną jest to coś, co zwiedzić w Poznaniu po prostu trzeba (albo przynajmniej wypada).

Pamiętajmy oczywiście, aby zaopatrzyć się w odpowiedni strój do ćwiczeń. Trudno byłoby wykonywać podniebne akrobacje w dżinsach albo eleganckiej koszuli. Te ostatnie lepiej zostawmy sobie na bardziej wykwintne okazję. Jeśli zwiedzamy miasto z ukochaną osobą, to zastanawiamy się pewnie, gdzie są romantyczne miejsca w Poznaniu. Kiedy już jakieś znajdziemy, to elegancka i wyprasowana koszula może dodać dużo atrakcyjności panom, zabierającym swoje niewiasty na romantyczną kolację. Choćby z tego powodu lepiej nie pomiąć swoich koszul podczas skakania na trampolinach.

Dlatego właśnie odwiedzając odpowiednie atrakcje w Poznaniu, powinniśmy dostosować się do nich w odpowiedni sposób, aby jak najwięcej wrażeń wyciągnąć z tych wycieczek.

Gdzie w Poznaniu iść na łyżwy?

Jeśli akurat jest zima, a za oknem panuje mróz, to świetną atrakcją w Poznaniu będzie jedno z lodowisk. Lodowiska w Wielkopolsce cieszą się swoim prestiżem i konkurują ze sobą bardzo zaciekle. Trzeba jednak przyznać, że te lodowiska w Poznaniu wypadają na ich tle bardzo korzystnie, a jakie konkretnie są to obiekty? Chyba najbardziej znanym jest Lodowisko POSiR Matla, znajdujące się przy ul. Jana Pawła II 5. Jeśli nie przypadnie nam ono do gustu, lub mamy do niego zbyt daleko, to powinniśmy pomyśleć o lodowisku „Chwiałka” albo „Ligawa”. Do wyboru, do koloru.

Poznań – atrakcje dla miłośników sportu

Nie powinniśmy się oczywiście wstydzić, jeśli nie umiemy jeździć na łyżwach. Dlaczego? Choćby z tego powodu, że bardzo dużo osób, przychodzących na lodowisko, dopiero stawia swoje pierwsze kroki na lodzie. Duża część osób to też początkujący łyżwiarze, którzy choć znają podstawy, nadal mają problem z płynną jazdą i utrzymaniem równowagi. Jeśli więc martwimy się, że ktoś będzie nas oceniał – przestańmy.

Pozostali użytkownicy lodowiska będą na pewno zbyt zajęci swoimi własnymi problemami z jazdą, żeby zaprzątać sobie głowę nami. Tak więc w zimie główne atrakcje w Poznaniu to właśnie lodowiska. A co zrobić, jeśli już pojawimy się na lodzie bez odpowiednich umiejętności? Wystarczy, że będziemy trzymać się blisko bandy i spokojnie jeździć sobie wzdłuż niej. Nie powinniśmy wtedy mieć żadnych większych problemów, a najprawdopodobniej tak na się spodoba, że sami będziemy szybko chcieli rzucić się na głęboką wodę (tyle że zamarzniętą).

Jakie jeszcze zabytki w Poznaniu warto zobaczyć?

katedra poznańJakie jeszcze atrakcje turystyczne w Poznaniu powinniśmy zobaczyć? Wiemy już, że zabytki w Poznaniu wyróżniają się na tle innych miast, więc warto poświęcić im trochę uwagi. Co warto zobaczyć w Poznaniu, jeśli interesuje nas architektura sakralna? Na przykład kościół farny, kolegium jezuickie czy inne zabytkowe kościoły w Poznaniu.

Jeśli chodzi o farę to warto przyjrzeć się jej barokowej architekturze. Barokowe kościoły w Polsce są pozostałością po bardzo płodnej artystycznie epoce. Warto przyjrzeć się ich fasadom, wieżom, a nawet temu, jak wykonane są drzwi i witraże. Warto wspomnieć o tym, że kościół ten jest znany z organizowanych regularnie koncertów organowych. Powinna to być gratka nie tylko dla wiernych, u których muzyka sakralna pogłębia religijne doznania, ale także wszystkich amatorów muzyki, które potrafią docenić piękno instrumentu, jakim są organy.

Poznań – zabytkowe kościoły

kościół farny w PoznaniuJeśli budynek ten nam się spodoba, to dobrze byłoby też zwrócić uwagę na inne kościoły farne w Polsce. To właśnie one najczęściej były pierwszymi lub głównymi kościołami w danym mieście, choć większość z nich była przebudowywana na przełomie wieku. Ciekawe jest też samo znaczenie słowa fara, gdyż oznacza ono po prostu kościół parafialny. A więc wyrażenie „kościół farny”, to pewnego rodzaju masło maślane, które można rozumieć jako „kościół parafialny parafialny”.

Warto wspomnieć, że kościół farny ufundował zakon Jezuitów, który już od kilkuset lat zajmuje się głoszeniem nauczania jego założyciela Ignacego Loyoli. Zakon ten wiele razy wpływam na polską architekturę i dzięki niemu możemy oglądać takie atrakcje w Poznaniu jak zabytkowe kościoły czy dawne szkoły.

Atrakcje w Poznaniu ufundowane niegdyś przez Jezuitów

Jeśli już o szkołach mowa, to warto wspomnieć o kolegium jezuickim i szkole jezuickiej. Historia tych budowli sięga wieku XVII i dzisiaj jest czymś, co warto zobaczyć w Poznaniu, jeśli interesuje nas architektura sakralna i historia Poznania. Ciekawym jest również to, że wiele zabytków w Poznaniu przeżywa swoją drugą młodość, dzięki nowym funkcjom, jakie im nadano. Na przykład w dawnej szkole jezuickiej dzisiaj funkcjonuje szkoła baletowa.