Zwiedzanie Poznania w weekend – o czym pamiętać?

Zwiedzanie Poznania w Weekend

Zwiedzanie Poznania w weekend

Jak zaplanować sobie zwiedzanie poznania w weekend? Na pewno będziemy musieli sporządzić bardzo szczegółową listę, gdyż 3 dni to nie jest aż tak dużo, żebyśmy byli w stanie zrobić wszystko, co Poznań ma nam do zaoferowania. Zastanówmy się przede wszystkim, co najbardziej warto zwiedzić w Poznaniu. Czy zależy nam na ciekawych atrakcjach turystycznych dla dzieci czy może bliżej naszego serca są zabytki w Poznaniu?

Weekendowe zwiedzanie poznania trzeba też zorganizować od strony logistycznej. Przede wszystkim warto zastanowić się nad tym, jaki transport wybierzemy. Najwygodniej będzie oczywiście własnym samochodem, choć musimy pamiętać o kilku rzeczach. Przede wszystkim musimy upewnić się o odpowiedniej ilości paliwa, żeby nasza weekendowa wycieczka do Poznania się nie potrzebnie nie przedłużała.

Jak dojechać do poznania?

jak dojechać do poznaniaJeśli nie chcemy lub nie możemy skorzystać z własnego transportu, to wybierzmy pociąg. Wejdźmy na oficjalną stronę internetową PKP i zobaczmy połączenia do Poznania. Nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem połączenia, gdyż z większości większych miast możemy dojechać tam bezpośrednio. Przykładowo wybierając usługę Intercity możemy dojechać bez przesiadek z Krakowa do Poznania w kilka godzin.

Polecamy też korzystanie z takich stron jak Koleo, które dostarczą nam informacji na temat określonych przejazdów. Dzięki takim ułatwieniom łatwo nam się będzie zorientować, jak do tanio dojechać do Poznania z naszej miejscowości.

Warto rozważyć też jazdę prywatnym przewoźnikiem takim jak Neobus. Istnieje na rynku wiele firm przewozowych, które oferują wygodne przemieszczanie się z jednego miasta do drugiego. Wielu podróżnych przestrzega jednak przed firmą FlixBus, choćby z takich względów jak nieplanowanie opóźnienia czy zmiany szczegółów podróży bez oferowania alternatyw osobom, które już bilety kupiły. Ważne jest, aby nasze zwiedzanie Poznania w weekend dało nam wiele miłych wspomnień bez niepotrzebnego stresu. Dlatego warto zapiąć wszystko na ostatni guzik. Choć gdybyśmy mieli w planach zwiedzanie Poznania w jeden dzień, to również nie chcielibyśmy, aby cokolwiek popsuło nam plany.

Poznań na weekend Nocleg w Poznaniu

Skoro zamierzamy spędzić cały weekend w stolicy Wielkopolski, to musimy zadbać o nocleg. Co będzie dla nas najlepsze? Hotel? Hostel? Może schronisko młodzieżowe? To już wszystko zależy od naszych preferencji, tego jak liczną grupą jedziemy i tego, jakie mamy oczekiwania względem wygody.

Z tego powodu nie da się wybrać noclegu za kogoś, więc każdy musi samemu zdecydować, gdzie spędzić noc w Poznaniu. Możemy jednak polecić korzystanie z takich serwisów jak booking.com. Dzięki przyjemnej w obsłudze wyszukiwarce możemy znaleźć zakwaterowanie idealnie dopasowane do naszych potrzeb.

Zwiedzanie Poznania w weekend – gotowi do podróży?

Kiedy już mamy nocleg i transport, to jesteśmy prawie gotowi. Wystarczy tylko zrobić listę rzeczy do zwiedzenia i już możemy oczekiwać naszej wycieczki. Podczas robienia listy warto rozważyć, jakie zabytki w Poznaniu są najbardziej warte zwiedzenia oraz gdzie w poznaniu zjeść śniadanie czy obiad. Spokojnie, już śpieszymy z pomocą – oto kilka propozycji na weekendową wycieczkę do Poznania.

Zwiedzanie Poznania w weekend – dzień pierwszy

W pierwszy dzień naszego pobytu w Poznaniu prawdopodobnie nie będziemy w stanie zwiedzić zbyt wiele. Zwłaszcza jeśli akurat wypadną godziny popołudniowe i bardziej nam będzie zależało na zjedzeniu czegoś dobrego niż wędrówka. Do tego musimy jeszcze zająć się naszym zakwaterowaniem, bo chodzenie z plecakami i torbami nie zawsze jest przyjemne. Nie powinien to być jednak dla nas problem. Szczegółowe zwiedzanie Poznania możemy przełożyć na następny dzień, a w piątek zająć się czymś spokojniejszym.

Zwiedzanie Poznania w weekend zacznijmy od rynku

Zabytki w Poznaniu

Gdzie odpocząć w Poznaniu? Zwiedzanie poznania w weekend warto zacząć od Starego Rynku. Jest to najczęstsze miejsce spotkań w Poznaniu i jedno z najczęściej fotografowanych. Nie można wyobrazić sobie wycieczki do stolicy Wielkopolski bez odwiedzenia tego dawnego placu targowego.

Jeśli wpadnie nam w ręce mapa historycznego Poznania, to szybko zauważymy, że rynek znajdował się w samym jego centrum. Oczywiście od tamtego czasu Poznań się bardzo rozrósł, ale nadal rynek pozostaje jednym z głównych punktów. Z czystym sumieniem możemy powiedzieć, że Stary Rynek to coś, co warto zwiedzić w Poznaniu.

Zabytkowe rynki w Polsce to ikony większych i średnich miast. Przypominają nam one o średniowiecznych zwyczajach, gdy w centrum miasta odbywały się targi i w tym celu właśnie powstawały takie ogromne place. Nie ma wątpliwości, że zabytkowe rynki w Wielkopolsce zasługują na naszą uwagę, a Stary Rynek w Poznaniu jest jednym z nich.

Lokale gastronomiczne – Poznań/Stary Rynek

Skoro już jesteśmy na rynku, to pamiętajmy o jednym. Zwiedzanie Poznania w weekend wymaga dużej ilości energii, a to oznacza, że musimy się odpowiednio pożywić. Gdzie zjeść w Poznaniu? Daleko nie trzeba szukać, bo właśnie jesteśmy w idealnym do tego miejscu. Na Starym Rynku w Poznaniu znajduje się kilkadziesiąt lokali, w tym restauracje, kawiarnie i puby.

W tych lokalach gastronomicznych będziemy mogli zarówno zjeść porządny obiad, jak i napić się mocnej kawy. To drugie może być przydatne, jeśli trochę przysypiamy, a wcale nie planujemy udawać się jeszcze do krainy Morfeusza.

Poznań na weekend – o czym musimy pamiętać?

Skoro już znaleźliśmy się w centrum Poznania, to znaczy, że mamy przemyślany plan wycieczki. Wiemy już, co warto zobaczyć w Poznaniu i mniej więcej wiemy, jak nasze zwiedzanie Poznania w weekend ma wyglądać. Warto jednak upewnić się, że wszystko, co zaplanowaliśmy, przebiegnie po naszej myśli. Czasami może się okazać, że niektóre atrakcje są zamknięte i niedostępne dla turystów w danym okresie. Jak się o tym dowiedzieć? Miejscem, gdzie możemy się takie informacje zweryfikować, jest Centrum Informacji Turystycznej w Poznaniu.

Dlaczego Stary Rynek w Poznaniu jest taki ważny dla mieszkańców miasta? Każdy mieszkaniec miasta (nie tylko tego) wie, jak ważne dla lokalnej kultury są rynki. To tam właśnie organizowane są wszelkie imprezy, których gospodarzem jest miasto. Jest ono pewnego rodzaju jego wizytówką i punktem, który o nim mówi najwięcej. Jeśli więc chcemy, aby nasze zwiedzanie Poznania w weekend dało nam tyle satysfakcji, ile to tylko możliwe, to powinniśmy zacząć od zapoznania się z tą wizytówką.

Zwiedzanie Poznania w weekend na spokojnie

Czy po zjedzeniu obiadu na poznańskim rynku musimy od razu iść do naszej noclegowni? Wcale nie! Wykorzystajmy fakt, że już się znaleźliśmy na tym zabytkowym placu targowym  i zastanówmy się, co warto zwiedzić w Poznaniu na rynku. Niech nasze zwiedzanie Poznania w weekend zacznie się właśnie teraz. Pierwszym obiektem, który powinien nas zainteresować jest ratusz. To właśnie na nim znajdują się słynne poznańskie koziołki, które w każde południe stukają się rogami.

Skąd się wzięły koziołki na poznańskim ratuszu?

poznań koziołki

Skąd się wzięły koziołki na poznańskim ratuszu? Tradycja ta nawiązuje do starej legendy, związanej z wykonaniem zegara na świeżo przebudowanym ratuszu. Miało to miejsce w połowie XVI wieku, a według legendy urządzono z tej okazji wielką ucztę. Problem jednak pojawił się, gdy pieczony udziec wpadł w ogień i trzeba było znaleźć nowe mięso. Wtedy to pomocnik kucharza, Pietrek, wybiegł na łąkę, gdzie schwytał dwa białe koziołki. Zwierzęta niestety uciekły na wieżę zegarową i tam uderzyły się swoimi rogami. Czy jest lepszy sposób, aby zacząć zwiedzanie Poznania w weekend, niż od wizyty w miejscu takiej ciekawej legendy? Czy legenda o poznańskich koziołkach jest prawdziwa? A czy to ważne?

Zwiedzanie Poznania w weekend – zabytkowe kamienice w Poznaniu

Skoro już zwiedzamy Poznań w weekend, to mamy wystarczająco czasu, by zobaczyć najciekawsze budynki. Zaliczają się do nich na pewno kamienice na starym rynku, choć to nie jedyne zabytki w Poznaniu, które warto zobaczyć. Zbudowano je w wielu różnych stylach architektonicznych. Wytrawni miłośnicy architektury rozróżnią styl brakowy od gotyckiego i na pewno nie zignorują dzieła architektury modernistycznej.

Muzea w Poznaniu

Czy wizyta w muzeum to dobry pomysł na zwiedzanie Poznania w weekend? Oczywiście, że tak! Pięć z nich znajdziemy zaraz przy rynku, a jedno jedno jest w budynku ratusza. Chodzi tutaj o Muzeum Historii Miasta, które pełni świetną funkcję edukacyjną. Dzięki wizycie w tym muzeum dowiemy się wiele na temat samego Poznania i jego historii. Historia Poznania jest na tyle ciekawa, że zapoznanie się z nią na pewno umili nam zwiedzanie Poznania w weekend.

Innym ciekawym muzeum w Poznaniu jest Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza. Mieści się ono zaraz obok ulicy Zamkowej, a już sama jego nazwa powinna zwrócić uwagę miłośników literatury. Oczywiście atrakcje w Poznaniu są nie tylko dla osób, pasjonujących się słowem pisanym. Mamy tu także Muzeum Instrumentów Muzycznych, które jest jednym z niewielu takich obiektów w Europie. Nawet jeśli muzea są tylko początkowym punktem naszego zwiedzania Poznania w weekend, to warto poświęcić im trochę uwagi.

Pozostałymi muzeami jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz Rogalowe Muzeum Poznania. To pierwsze mieści się w budynku Odwachu, które dawniej było miejskim arsenałem. Powstanie Wielkopolskie przeszło do historii jako jedyne udane polskie powstanie. Choćby z tego względu muzeum to jest czymś, co warto zwiedzić w Poznaniu w weekend.

Możemy śmiało stwierdzić, że wystarczy nam wrażeń na jeden dzień i wrócić z bagażami do swojego pokoju. Polecamy dobrze się wyspać, bo będziemy potrzebować dużo sił na sobotę. A co mamy do zrobienia w sobotę?

Zwiedzanie Poznania w weekend – sobota

Kiedy już wstaniemy wypoczęci w sobotni poranek, to nie ma na co czekać i czas kontynuować nasze zwiedzanie Poznania w weekend. Co proponujemy na zwiedzanie w sobotę? Dobrym pomysłem było by zacząć od obejrzenia kilku strategicznych zabytków. Teraz oczywiście pojawia się pytanie, które zabytki w Poznaniu są warte zobaczenia najbardziej.

Dobrym pomysłem byłoby cofnięcie się do najstarszych czasów. Poznań jest jednym z najlepszych miejsc w Polsce do odkrywania naszej zamierzchłej przeszłości. To właśnie temu miastu przypisuje się początki państwa polskiego, wliczając w to znany wszystkim z historii Chrzest Polski oraz działalność biskupa Jordana. Zwiedzanie Poznania w weekend nie może się udać bez takiej właśnie wycieczki historycznej.

Ostrów Tumski – Poznań na weekend

katedra poznań

No dobrze, ale nasz czas na zwiedzanie nie jest nieskończony, a zwiedzanie Poznania w weekend też ma swoje ograniczenia. Znajdźmy więc jakieś konkretne strategiczne miejsce, które będzie naszym punktem orientacyjnym. Takie, które o historii Poznania powie nam wiele za pomocą swoich zabytków i pozostałościach po dawnych czasach. Tym miejscem jest poznański Ostrów Tumski.

Dlaczego najważniejsze zabytki znajdują się właśnie na Ostrowie Tumskim? Słowo ostrów dosłownie oznacza wyspę, a to właśnie na wyspach dawniej lokalizowano najważniejsze miejsca. Jak wiemy, w dawnych czasach geografia i ukształtowanie terenu miało nieocenione znaczenie w kwestiach wyznaczania granic oraz umieszczania budynków. Dlatego właśnie świątynie, grody czy zamki często stawiano na wzgórzach czy właśnie wyspach. Takim właśnie miejscem jest Ostrów Tumski, który jest czymś, co zobaczyć w Poznaniu po prostu trzeba.

Poznań – co zobaczyć, jeśli interesują nas zabytki?

zwiedzanie poznania w weekend – most jordana poznańJeszcze zanim znajdziemy się na Ostrowie Tumskim, już mamy okazję do postawienia stopy na ważnym poznańskim zabytku. Chodzi oczywiście o most Jordana, postawiony na cześć pierwszego biskupa Polski. Most prowadzący na Ostrów Tumski istniał już w X wieku, choć oczywiście nie przetrwał do dzisiejszych czasów w jego pierwotnej wersji. Nie znaczy to jednak, że obiekt ten nie jest wcale atrakcją turystyczną. Wręcz przeciwnie, atrakcje w Poznaniu są bardzo różnorodne i nie możemy zamykać się tylko na jeden typ obiektu turystycznego. W końcu nasze zwiedzanie Poznania w weekend musi zapewnić nam jak najwięcej różnorakich wrażeń, aby było co wspominać.

Most ten jest również jednym z najczęściej fotografowanych miejsc, więc jeśli zastanawiamy, gdzie najlepiej zrobić zdjęcie w Poznaniu, to powinniśmy rozważyć ten most. Warto również wrócić na niego o zachodzie słońca, kiedy wygląda najpiękniej.

Zwiedzanie poznania w weekend okazją do lekcji historii

Na Ostrowie Tumskim znajdziemy zabytkową katedrę, która jest punktem obowiązkowym, gdy mamy w planach zwiedzanie Poznania w weekend. Wspomnieliśmy wcześniej o czasach Chrztu Polski. Nie ma co do tego pewności, czy to właśnie tutaj miał on miejsce, ale zwróćmy uwagę na jeden obiekt, znajdujący się w podziemiach katedry. Chodzi o zabytkową chrzcielnicę, co do której są solidne przypuszczenia, że grała ona rolę właśnie w trakcie tego wydarzenia.

Sama kaplica jednak zaczęła powstawać w roku 968, więc w momencie przyjęcia chrztu przez Mieszka I jeszcze nie mogło jej być. Miała ona swoje znaczenie jednak, kiedy Mieszko I kończył już swój żywot. To w jej podziemiach bowiem znajdują się groby pierwszych władców naszego kraju.

Co wiemy o miejscu, w którym leżą pierwsi Polscy władcy? Miejsce to nazywa się złotą kaplicą, a jest ona dziś jednym z najcenniejszych zabytków, jakie można znaleźć na terenie kraju. Zwiedzanie Poznania w weekend jest więc okazją do tego, aby takie cenne relikty przeszłości (w tym dobrym znaczeniu) móc zwiedzić.

Zwiedzanie Poznania w weekend – restauracje w pobliżu Ostrowa Tumskiego

co zjeść w poznaniuJeśli już skończyliśmy zwiedzanie Ostrowa Tumskiego, to pora wybrać się do jakiegoś lokalu i coś zjeść. Żeby nasze zwiedzanie Poznania w weekend się niepotrzebnie nie przeciągnęło, poszukajmy czegoś w okolicach Ostrowa. Jednym z takich miejsc, które polecamy jest zdecydowanie Dom na Śródce, w którym możemy zjeść sycący posiłek i wypić dobrą kawę.

Innym pomysłem na sobotni obiad w Poznaniu jest restauracja Hum Hum. Spróbujemy w niej między innymi kuchni środkowowschodniej oraz spędzimy czas z rodziną lub przyjaciółmi w miłej atmosferze. Nie musimy się śpieszyć, warto trochę odpocząć, zwłaszcza że nasze zwiedzanie Poznania w weekend jeszcze się nie skończyło i musimy mieć siłę na dalszą część wycieczki.

Co robić w Poznaniu w weekend? Chodźmy na spacer do Cytadeli!

Jeśli starczy nam jeszcze trochę czasu, to udajmy się do Parku cytadela. Jest to jeden z ciekawszych parków Poznania a do tego jeden z największych w Polsce. Na jego terenie znajdują się takie zabytki jak dawne reduty czy raweliny. Wszystkie te obiekty pełniły niegdyś funkcję obronną. Dzisiaj na szczęście Poznaniacy nie mają się przed kim bronić, ale za to mają się czym pochwalić. Takie atrakcje turystyczne w Poznaniu jak ten park, stały się dumą mieszkańców tego pięknego historycznego miasta.

Na terenie tego parku znajduje się też Muzeum Uzbrojenia i Muzeum Armii Poznań. Jest to świetne miejsce to poszerzenia swojej wiedzy z zakresu militariów, więc każdy, kto pasjonuje się tymi sprawami, powinien tam zajrzeć.

Poznań na weekend – jak spędzić ostatni dzień wycieczki?

Konieczność wyjazdu z tego przepięknego i ważnego miasta jest najprawdopodobniej najgorszą częścią wycieczki. Oczywiście nasze zwiedzanie Poznania w weekend nie musi kojarzyć się ze smutkiem i żalem. Choć niedziela jest ostatnim dniem naszego weekendowego pobytu, to nadal możemy znaleźć świetne sposoby na spędzenie czasu. Co robić w Poznaniu w weekend?

Jednym z dobrych pomysłów byłoby podjęcie się jakiegoś ruchu fizycznego. Idealnym miejscem do tego jest park linowy, a jakie parki linowe w Poznaniu stoją przed nami otworem? Możemy polecić trzy, a są to FlyPark, Jump Arena oraz Stacja Grawitacja. Odwiedzenie jednego z nich może się okazać strzałem w dziesiątkę, jeśli zależy nam na tym, aby nasze zwiedzanie Poznania w weekend zapadło nam w pamięć na długie lata.

Nie będziemy się teraz zastanawiać nad tym, który park trampolin jest najlepszy, gdyż wszystkie trzy oferują nam świetne wrażenia. Spróbujmy jednak skupić się na tym, dlaczego park trampolin jest miejscem, które warto odwiedzić w Poznaniu.

Niech zwiedzanie Poznania w weekend będzie korzystne dla naszej kondycji

sport w poznaniuWzmożony ruch fizyczny i odrobina szaleństwa wspaniale działa na nasze samopoczucie i wspiera produkcję hormonów szczęścia. Po wyjściu z takiego parku na pewno poczujemy się dużo bardziej optymistycznie nastawieni do życia i będziemy gotowi na to, aby podejmować się nowych wyzwań.

Ważne jest to, żeby spędzać czas w sposób różnorodny, więc jak widać nie tylko zabytki w Poznaniu są czymś, co powinno przyciągać naszą uwagę. Obiekty sportowe są tak samo ważne, gdyż wspierają one nasz rozwój fizyczny, a ten przekłada się także na psychikę.

Poznań na weekend – a może wycieczka do kina?

zwiedzanie poznania w weekend – kino poznańInnym sposobem na zakończenie weekendowej wycieczki do Poznania jest pójście do kina. W Poznaniu znajdziemy kina najpopularniejszych sieci takich jak Helios, Cinema City czy Multikino. Które kino w Poznaniu jest najlepsze? To już trzeba osądzić samemu, gdyż personel wszystkich tych kin dba o to, by wizyta w nich była jak najlepsza.

Jeśli nie jesteśmy fanami sieciówek, to możemy też odwiedzić kino studyjne w Poznaniu. Nazywa się ono Kino Pałacowe, a znajduje się w Centrum Kultury ZAMEK w Poznaniu. Być może nie każdemu spodoba się nietypowy klimat tego miejsca, ale na pewno jest to coś, co warto zobaczyć w Poznaniu i ocenić samemu.