Wiele osób zastanawia się nad tym, w jakim czasie można postawić dom jednorodzinny? Wiele zależy oczywiście od konkretnego przypadku, ale nie ma co kryć, że planując budowę własnych czterech kątów trzeba przede wszystkim uzbroić się w cierpliwość. Najważniejsze jest odpowiednie podejście, plan działania, a następnie jego skrupulatna realizacja. Jak długo trwa więc budowa domu i czy można przyspieszyć cały proces? Sprawdźmy! Z każdym kolejnym rokiem coraz więcej osób podejmuje decyzję o budowie domu. Jest to spowodowane przede wszystkim sporą liczbą zalet, jakie posiada własna nieruchomość, szczególnie w porównaniu do mieszkania w budynku wielorodzinnym. Większa swoboda działania, prywatność, ogród, garaż – to tylko kilka z najważniejszych atutów, które przemawiają na korzyść domu.
Jak przygotować się do budowy domu?
W pierwszej kolejności trzeba nabyć grunt, na którym możemy postawić dom. Kluczem do sukcesu jest zakup płaskiej, dobrze zlokalizowanej działki, najlepiej uzbrojonej, z możliwością podłączenia się do sieci kanalizacyjnej. Jeśli chodzi o to ostatnie, nie zawsze jest taka możliwość, szczególnie na terenach wiejskich oraz peryferiach miast, gdzie nie doprowadzono jeszcze zbiorczej instalacji. Tymczasem, to na właścicielu nieruchomości spoczywa obowiązek właściwego odprowadzenia zanieczyszczeń. Sposobem na jego realizację jest postawienie na rozwiązania takie jak choćby przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są niezwykle ekologiczne, wydajne i skuteczne, a przy tym proste i tanie w eksploatacji. Montaż przydomowej oczyszczalni najlepiej zaplanować jeszcze przed budową domu, ponieważ trzeba zachować tutaj wymagane prawnie odległości.
Z jakich etapów składa się budowa własnego domu?
Wiele osób zadaje sobie pytanie, ile trwa wybudowanie domu, od fundamentów aż po stan końcowy i odbiór nieruchomości. Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na tak postawione pytanie, ponieważ jest to uzależnione od mnóstwa czynników. Metraż, rozkład pomieszczeń, rodzaj materiałów, sposób wykończenia itp. – elementów, jakie wpływają na ostateczny termin jest wiele. Przyjmuje się jednak pewne standardowe ramy czasowe, które mogą oczywiście ulec wydłużeniu. Stan zerowy to zazwyczaj miesiąc, surowy otwarty to około pół roku ciągłej pracy, surowy zamknięty – kolejne 3-6 miesięcy. Samo wykończenie może zająć nawet kilka miesięcy, a zamknięcie inwestycji to kolejne tygodnie, w zależności od tego, czy wszystko przebiegło zgodnie z planem.
Czy można szybko wybudować dom?
Widzimy więc, że w najlepszym wypadku trzeba liczyć się z tym, że dom – przy zapewnionym finansowaniu – wybudujemy w jakieś dwa lata. Oczywiście, jest to najbardziej pozytywny scenariusz, ponieważ w praktyce budowę spowalniają często niekorzystne warunki pogodowe lub opóźnienia wynikające z pracy samych budowlańców. Na przeszkodzie do szybkiego ukończenia budowy stają też często braki jeśli chodzi o materiały budowlane, na które nie ma się żadnego wpływu i nie sposób przewidzieć ich z dużym wyprzedzeniem.