Czy potrzeby dzieci i młodzieży z poznańskich szkół są zrozumiałe? Wydaje się, że można mieć co do tego niemałe wątpliwości.
Na co się zdecydowano?
Można też powiedzieć, że w Poznaniu wątpliwości nie było – stwierdzono, że potrzebny jest Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich. Niektórzy pewnie myślą, że to przesada, ale o przesadzie nie może być mowy – to odpowiedź na oczekiwania i potrzeby.
O obowiązkach możemy rozmawiać bardzo długo – najlepszym dowodem na to upowszechnianie wiedzy na temat praw ucznia. Można przypuszczać, że wielu uczniów nie zdaje sobie sprawy z tego, że ma jakieś prawa. Dobrze też wiedzieć, że ewentualne naruszenie praw nie oznacza, iż uczniowie mają działać samodzielnie – Miejski Rzecznik Praw Uczniowskich ma pomóc. Wypada również odnotować, że osoba wybrana na rzecznika będzie pełnić funkcję społecznie.
Nie ma też co ukrywać, że Poznań to miasto, w którym od dłuższego czasu dzieje się wiele dobrego. Zresztą wystarczy zapoznać się z działaniami Funduszu Samorządów Uczniowskich – jest to inicjatywa, która sprawia, że młodzi ludzie mogą realizować własne projekty.