Pierwszy autobus na wodór rozpoczyna kursy w Poznaniu

Z dniem jutrzejszym, miasto Poznań zyska nowego pasażerskiego towarzysza – pierwszy autobus napędzany wodorem, nabyty przez Miejskie Przedsiębiorstwo Komunikacyjne (MPK), wyruszy na trasy miejskie. Firma planuje wprowadzenie do użytku 25 takich ekologicznych pojazdów. Pomimo zauważalnie wyższych kosztów ich zakupu, aż 90 procent tej kwoty jest subwencjonowana przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Podczas dzisiejszej prezentacji nowego autobusu na stacji Rataje, Krzysztof Dostatni, prezes MPK, podkreślił unikalne cechy pojazdu: „Ten autobus nie wymaga doładowania na trasie”.

Autobus na pojedynczym tankowaniu jest w stanie pokonać dystans około 400 km. To wystarczająca odległość, aby od wczesnego poranka do późnego wieczora służyć mieszkańcom Poznania, przemierzając trasy miejskie. Według prezesa Dostatniego, nowy pojazd będzie używany na liniach, które obecnie obsługiwane są przez konwencjonalne autobusy z silnikami spalinowymi.

Od jutra pasażerowie będą mogli korzystać z nowego autobusu na liniach 184, 162 oraz 152, które obsługują dzielnicę Rataje i jej okolicę. Ciekawostką jest fakt, że już w ubiegłym roku, koncern Orlen podjął decyzję o budowie w Poznaniu stacji do tankowania pojazdów na wodór. Obiekt został zlokalizowany przy ulicy Warszawskiej.