Jak wygląda przeniesienie ubezpieczenia OC po kupnie używanego auta?

Jeśli zdecydujesz się na zakup samochodu używanego, to od poprzedniego właściciela powinieneś otrzymać kluczyki, komplet dokumentów oraz polisę OC. Czy przepisanie ubezpieczenia jest skomplikowane? O jakich obowiązkach należy pamiętać? A co z dodatkowym autocasco? Przeczytaj ten artykuł, by rozwiać ewentualne wątpliwości!

Każdy poruszający się po drogach samochód musi mieć OC. Część właścicieli decyduje się także na dodatkowe ubezpieczenia: autocasco, assistance i NNW. Wszystkie je znajdziesz na https://mubi.pl/ubezpieczenie-samochodu/kalkulator-oc-ac/. Jednak tylko jedno z nich można przepisać na nowego właściciela!

Przeniesienie ubezpieczenia OC

Sprawa z polisą OC jest prosta. W momencie sprzedaży pojazdu ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej automatycznie przechodzi na nowego właściciela. Natomiast poprzedni właściciel musi w ciągu 14 dni zgłosić ubezpieczycielowi zbycie samochodu. Dlaczego jest to tak ważne?

Ubezpieczenie OC jest automatycznie przedłużane na kolejny rok. Jeśli ubezpieczyciel nie zostanie poinformowany o zmianie właściciela pojazdu, to przygotuje on propozycję nowej umowy ubezpieczeniowej temu poprzedniemu. Dlatego to w interesie sprzedającego samochód jest skontaktowanie się z TU – wyjaśnia Tomasz Sowa redaktor w mubi.pl.

Poprzedni właściciel po złożeniu wniosku o przepisanie ubezpieczenia OC nie będzie miał już żadnych obowiązków względem ubezpieczyciela. Wzory dokumentu można znaleźć na stronach ubezpieczycieli. Następnie ubezpieczyciel zgłosi się do nowego właściciela, który może zdecydować się na kontynuację ubezpieczenia lub wypowiedzieć umowę.

Jeśli nowy właściciel samochodu zrezygnuje z polisy, to poprzedni właściciel otrzyma zwrot pieniędzy za niewykorzystany okres ubezpieczenia, chyba że składka była rozłożona na raty – w takim przypadku nie zapłaci on kolejnych rat.

O czym należy pamiętać po przepisaniu OC?

Podczas przenoszenia ubezpieczenia OC nowy właściciel samochodu musi pamiętać o dwóch kwestiach. Po pierwsze przeniesiona umowa OC nie przedłuży się automatycznie. Po drugie ubezpieczyciel może dokonać rekalkulacji składki. Co to oznacza?

Ubezpieczyciel szacuje ryzyko spowodowania szkody i na tej podstawie kalkuluje wysokość składki dla właściciela samochodu. Jeśli pojazd zostanie sprzedany, to zmienią się także dane ubezpieczającego. Wpływ na wysokość składki ma wiele czynników, wśród których jest wiek, miejsce zamieszkania, staż w prowadzeniu pojazdów czy historia ubezpieczenia.

Po przepisaniu polisy może okazać się, że dane nowego właściciela (nie ma on na przykład zniżki OC) wymagać będą rekalkulacji składki, czyli zostanie on wezwany do dokonania dopłaty do składki ubezpieczenia – to tylko prawo ubezpieczyciela i nie zawsze tak się dzieje.

Brak automatycznego przedłużenie umowy OC w przypadku przejęcia polisy po poprzednim właścicielu jest o tyle ryzykowny, że łatwo można zapomnieć o tym obowiązku, co może wiązać się z dużymi problemami finansowymi.

Kary za brak OC

Brak aktualnego ubezpieczenia OC to duże problemy w przypadku spowodowania wypadku lub kolizji – trzeba będzie z własnej kieszeni zapłacić za powstałe szkody. Dodatkowo takiego właściciela samochodu czekają kary nawet za jeden dzień braku ciągłości ubezpieczeniowej! Jak wysokich opłat karnych może się on spodziewać?

Kary za brak OC dla właściciela samochodu osobowego w 2021 roku:

  • do 3 dni – 1120 zł,
  • od 4 do 14 dni – 2800 zł,
  • powyżej 14 dni – 5600 zł.

Wysokość kary za brak OC zależy od płacy minimalnej brutto w danym roku. W praktyce oznacza to, że z każdym kolejnym rokiem jest ona wyższa. Dlatego przepisanie ubezpieczenia OC na nowego właściciela samochodu wymaga później uwagi, aby nie przegapić terminu końca umowy i nie narazić się na opłaty karne.

Przepisanie autocasco i nowa polisa

W przeciwieństwie do OC ubezpieczenia AC nie można przepisać na nowego właściciela. Wraz ze sprzedażą samochodu umowa autocasco jest automatycznie rozwiązana. To od nowego właściciela zależy, czy poszuka nowej polisy na swoje dane. Gdzie najlepiej jest szukać polis komunikacyjnych?

Świetnym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest skorzystanie z porównywarki ubezpieczeń Mubi. To tam w jednym miejscu można znaleźć obowiązkowe ubezpieczenie OC, a także dodatkowe autocasco, assistance i NNW. Dlaczego porównywarka to dobre rozwiązanie?

Po pierwsze bez wychodzenia z domu kierowca może porównać wiele ofert od różnych ubezpieczycieli. Wystarczy, że wypełni on darmowy formularz (NIE TRZEBA podawać imienia, nazwiska i numeru PESEL), a w ciągu kilka minut właściciel samochodu otrzyma oferty ubezpieczeń uszeregowane od tej najtańszej! Warto kalkulować z Mubi!