Wyprawka dla przedszkolaka – co trzeba kupić?

Każde przedszkole rządzi się swoimi własnymi prawami. W niektórych placówkach pewne rzeczy są zapewniane odgórnie, inne natomiast musi zakupić rodzic. Podobnie jest z wymaganiami.

Każde przedszkole rządzi się swoimi własnymi prawami. W niektórych placówkach pewne rzeczy są zapewniane odgórnie, inne natomiast musi zakupić rodzic. Podobnie jest z wymaganiami. W zależności od rodzaju przedszkola (państwowa lub publiczna placówka), wymagania mogą być naprawdę odmienne. Warto zatem wcześniej rozeznać się co jest potrzebne w danym miejscu i już w sierpniu najlepiej skompletować podstawową wyprawkę.

Jakie są niezbędniki w przypadku wyprawki dla przedszkolaka?

Dzieci w przedszkolu mają wiele zajęć, ale również i czas na niezbędny odpoczynek oraz relaks. Słynne leżakowanie, wymaga posiadania własnego kompletu pościeli. W niektórych placówkach państwowych jednak koce, poszewki czy też leżaki, są zapewniane odgórnie. Kolejnym ważnym elementem będzie oczywiście również pidżamka. Dzięki zmianie swojego ubrania do snu dziecko uczy się odpowiedniej higieny. Oczywiście pidżamę może stanowić wygodny komplet zwykłej koszulki i legginsów. Obowiązkowy zestaw stanowi również szczoteczka do zębów, pasta oraz kubek na te przybory.

Dziecko w przedszkolu musi posiadać również jakieś ubrania na zmianę. Wszystkie z nich powinno łatwo się zdejmować oraz zakładać. Dziecko powinno być w tym zakresie samodzielne, choć oczywiście może liczyć również na pewną pomoc ze strony przedszkolanek.

Ostatnim już elementem niezbędnym, są oczywiście kapcie na zmianę. Konieczne jest to, aby były one naprawdę dobrze wyprofilowane i chroniły stopę dziecka przed ewentualnymi urazami.

Artykuły plastyczne oraz papiernicze dla przedszkolaka

Wiele artykułów papierniczych i plastycznych, jest zapewnianych z ramienia przedszkola, jednak nie wszystkie. Zazwyczaj wychowawczyni prosi rodziców o to, aby zakupili oni dla swoich dzieci zestaw podstawowy. Co powinno się w nim znajdować? Na pewno teczka o formacie A4, w której będą lądować wszystkie prace dziecka, które wykona w przedszkolu. Do tego bloki techniczne i rysunkowe ( zarówno w kolorze jak i białe). Przydać może się również arkusz szarego papieru, klej w sztyfcie, bibuła, farby plakatowe i akwarelowe, pędzle.

Niezbędne są również kredki ołówkowe czy też świecowe. Dziecku można zakupić także mazaki, plastelinę oraz nożyczki.

Wielu rodziców chce odciążyć swoje dzieci pod względem emocjonalnym, gdy zaczynają one swoją przygodę z przedszkolem. Decydują się zatem na zakup dla nich jakiejś zabawki, która ma im towarzyszyć w pierwszych i zarazem również najtrudniejszych momentach. Zabawka pomaga dziecku oswoić się z nową sytuacją i ją powoli zaakceptować. Warto jednak mieć świadomość tego, że nie w każdym przedszkolu akceptowane jest przynoszenie własnych zabawek. Warto zatem wcześniej dowiedzieć się jakie zasady obowiązują w naszym.

Czy rzeczy dziecka powinny być oznaczone?

Przedszkolanki mają pod swoją opieką sporą grupę dzieci. Nie są zatem w stanie zapamiętać, jaka konkretna rzecz należy do którego malucha. Rodzic ma zatem zadanie aby wszystko oznaczyć w odpowiedni sposób. Dziecko musi wiedzieć jaki znak mają jego rzeczy i jak je rozpoznawać. Wówczas wszystko będzie w przedszkolu na pewno przebiegało znacznie sprawniej.

Kapcie można podpisać między innymi na podeszwie. Większość rzeczy jednak najlepiej oznakować na metce. Wówczas przedszkolance łatwiej będzie zweryfikować, do jakiego dziecka należy przykładowo to ubranie. Tak naprawdę każdą rzecz można w jakiś sposób oznaczyć, nie tylko same ubrania.

Jak zabrać się do oznaczania rzeczy dziecka? Niegdyś po prostu wyszywało się inicjały. Trzeba jednak przyznać, że jest to bardzo czasochłonna metoda i w niektórych sytuacjach nie jest w stanie się ona sprawdzić. Lepiej zatem posługiwać się po prostu niezmywalnymi markerami. Przy ich pomocy z łatwością można oznaczyć buty, ubrania, zabawki dziecka czy też pudełko plasteliny.

Skompletowanie wyprawki dla przedszkolaka bez wątpienia nie jest łatwym zadaniem. Trzeba przyznać, że wymaga to czasu i zaangażowania. Nim jednak zdecydujemy się na zakup czegokolwiek, warto zorientować się jakie zasady panują w naszym przedszkolu i co faktycznie będzie wymagane, a co może okazać się zbędne.

Prywatne przedszkole Bambini
ul. Mazowiecka 6
60-617 Poznań
tel. 61 841 11 46
https://www.bambini.com.pl/