V Wielkopolskie Forum Pamięci Narodowej: Podróż od Fortu VII w Poznaniu do Zamku Śmierci Hartheim

W nadchodzącą sobotę, stolica Wielkopolski, Poznań, będzie gospodarzem V edycji Wielkopolskiego Forum Pamięci Narodowej, zatytułowanego „Zagłada istnień (nie)wartych życia. Od Fortu VII w Poznaniu do Zamku Śmierci Hartheim”. To wyjątkowe wydarzenie przyciąga licznych specjalistów zajmujących się badaniem historii II wojny światowej, umożliwiając im wymianę spostrzeżeń i poszerzenie swojej wiedzy na ten temat.

Początek forum zaplanowany jest na sobotę i odbędzie się w Przystanku Historii – Centrum Edukacyjnym Instytutu Pamięci Narodowej w Poznaniu, usytuowanym przy ulicy Dąbrowskiego 29. Ta piąta edycja spotkania skupi się na niemieckich zbrodniach popełnionych podczas drugiej wojny światowej na pacjentach szpitali psychiatrycznych oraz mieszkańcach domów opieki, nie pomijając także więźniów obozów koncentracyjnych.

Uczestnicy forum będą mieli okazję omówić także historię Fortu VII w Poznaniu, miejsca gdzie Niemcy uruchomili pierwszą komorę gazową w okupowanej Europie. Niemniej jednak, najważniejszym punktem poruszanym podczas tego wydarzenia będzie historia Zamku Śmierci Hartheim, zlokalizowanego na terenie Górnej Austrii, w gminie Alkoven.