Uwaga na niewybuchy!

Podczas przebudowy ronda Rataje natrafiono na niewybuch. Takie znalezisko absolutnie może się zdarzyć, tylko że niewybuch leżał w miejscu, które było wielokrotnie przekopywane i remontowane. Nie mówiąc już o lokalizacji – prawie centrum miasta, także wokół nie brakowało ludzi.

Co możemy powiedzieć na temat odkrycia?

Odkryty niewybuch to najprawdopodobniej pocisk artyleryjski, który zachował się od drugiej wojny światowej. Znalezisko to przejęli saperzy i zdetonowali w bezpiecznym miejscu. Wypada też odnotować, że wydobycie i przewiezienie pocisku nie zaliczało się do najprostszych zadań.

Sytuacja ta sprawiła, że prace należało wstrzymać, ale warto pamiętać o czymś jeszcze – odpowiedzialności za siebie i innych. Niewybuchy się zdarzają i co najważniejsze, nigdy nie wiemy, gdzie takie znaleziska są możliwe. Krótko mówiąc, musimy wiedzieć, że nie ma żartów i w żadnym wypadku nie wolno działać samodzielnie – samodzielne działanie może skończyć się niewyobrażalnym dramatem. W pewnych okolicznościach nie wolno myśleć o popisywaniu się czy udowadnianiu czegokolwiek.