Poznań turystycznie, czyli jak zorganizować zwiedzanie stolicy Wielkopolski?

Choć Poznań leży nieco na uboczu, z dala od innych, turystycznych ośrodków miejskich w Polsce, często pojawia się w wycieczkowych planach. To nie tylko urokliwe miasto pełne zabytków związanych m.in. z początkami Państwa Polskiego, ale także stolica artystów i miłośników kultury. Poznań i okolice to świetny pomysł nawet na kilkudniowy urlop, jednak przed przyjazdem warto zapoznać się z zasadami organizacji miasta, jakie tu funkcjonują. Chodzi przede wszystkim o sprawną komunikację – w Poznaniu naprawdę jest co oglądać!

Turystyczny profil miasta

Poznań to miasto, w którym każdy znajdzie coś dla siebie. Serce Wielkopolski działa jako ośrodek naukowy, kulturalny, akademicki, ale także centrum rozrywki. Poza tym to moc symboli znanych w całym kraju – poznańska gwara, rogale świętomarcińskie czy pyry gzikiem to tylko niektóre z nich. Nie można nie docenić tutejszej architektury, której urok objawia się zwłaszcza w Starym Mieście, ale nie tylko. Obiekty takie jak:

  • Ratusz,
  • Archikatedra św. Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim,
  • Bazylika Kolegiacka,
  • Twierdza Poznań,
  • kamieniczki okalające Rynek,

to świadectwa dziejów miasta, z których można wyczytać jego bogatą przeszłość. Poznański rynek to ulubione miejsce spotkań mieszkańców i gości, którzy uwielbiają przesiadywać w tutejszych kafejkach czy restauracjach. Poza tym robi się tłumnie także o każdej pełnej godzinie – codziennie na ratuszowej wieży stykają się ze sobą słynne koziołki, które od lat stanowią spektakularny widok. Park Cytadela, Jezioro Maltańskie czy poznańskie ZOO to z kolei tereny zielone, w których zakochają się zwolennicy rekreacji w otoczeniu natury.

A jak wygląda komunikacja miasta? Linie autobusowe czy tramwajowe docierają w najważniejsze turystycznie miejsca. Jeśli jednak wolisz być niezależny, nie powinieneś mieć kłopotu z poruszaniem się własnym samochodem. Musisz jednak wówczas pamiętać o uiszczeniu opłaty za parkowanie.

Parkowanie w Poznaniu – jak zrobić to szybko i sprawnie?

W każdym większym mieście Polski funkcjonuje strefa płatnego parkowania. Poznań ma ich kilka, a wysokość opłaty uzależniona jest od odległości miejsca postojowego od centrum. Zapłacić można w tradycyjnym parkomacie, jednak coraz większą popularnością cieszą się rozwiązania zdalne.

Jeśli zaplanowałeś kilkudniowy pobyt w Poznaniu, na pewno zależy ci na czasie, aby zobaczyć jak najwięcej. Przyjeżdżając swoim autem, od razu zainstaluj w telefonie mobilną aplikację do parkowania, która działa w stolicy Wielkopolski. Będzie to dla ciebie duże ułatwienie – z aplikacją nie trzeba szukać parkomatu, ale wystarczy uregulować płatność za pośrednictwem wirtualnego portfela. W ten sposób zaoszczędzasz sporo czasu, który możesz przeznaczyć na dodatkową atrakcję.