Obchody 77. rocznicy urodzin Bohdana Smolenia w Poznaniu

W najbliższą niedzielę, mieszkańcy Poznania będą świętować 77. rocznicę urodzin zasłużonego dla miasta artysty kabaretowego – Bohdana Smolenia. Uroczystość odbędzie się przy pomniku artysty, który został postawiony kilka lat temu i jest ważnym miejsce dla fanów talentu Smolenia oraz dla miłośników sztuki kabaretowej. Pomnik ten upamiętnia Smolenia, który odszedł od nas w 2016 roku.

Smoleń przyszedł na świat 9 czerwca 1947 roku w Bielsku, ale przez większość swojego życia był mocno związany z Poznaniem. To właśnie w tym mieście rocznicowe obchody zostaną oficjalnie rozpoczęte przez przedstawicieli lokalnej władzy, zarówno z Poznania, jak i z Bielska-Białej.

Uroczystości w Poznaniu zaplanowane są na niedzielne popołudnie. Miejsce spotkania to centrum miasta, dokładniej skwer Bohdana Smolenia, znajdujący się przy skrzyżowaniu ulic Rybaki i Strzałowej. Będzie tam wiele atrakcji: od muzyki, przez warsztaty plastyczne, muzyczne i taneczne, aż po degustację urodzinowego tortu. Dodatkowo, zostanie tam także zaprezentowana wystawa pod tytułem „Smoleń wiecznie żywy”.

Krzysztof Deszczyński, wieloletni współpracownik i bliski przyjaciel Smolenia oraz osoba odpowiedzialna za inicjatywę postawienia pomnika artysty, poinformował PAP, że na skwerze odbywają się wydarzenia upamiętniające artystę dwa razy w roku. Pierwsze z nich to oczywiście obchody rocznicy urodzin Bohdana Smolenia, a drugie ma miejsce w grudniu i jest to specjalne świętowanie „Wigilii ze Smoleniem”, upamiętniające rocznicę jego śmierci.