Nieprzyjemny zapach z klimatyzacji – jaki może być powód?

Brzydki zapach po włączeniu klimatyzacji nie może być bagatelizowany. Staje się on sygnałem nie tylko mniej wydajnej pracy klimatyzatora, ale również negatywnego wpływu na zdrowie. Dlatego w dzisiejszym artykule rozwiewamy wszelkie związane z tym wątpliwości. Sprawdź, jaki może być powód nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji, a także jak sobie z nim radzić.

Przyczyny nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji

Brudne filtry powietrza, osadzająca się w układzie wilgoć i rozwój bakterii, grzybów i pleśni – takie są najczęstsze przyczyny nieprzyjemnego zapachu z klimatyzacji. Wszystkie one są ze sobą połączone, ponieważ zakurzone filtry powietrza czy zalegający w układzie brud w połączeniu z wilgocią stają się idealnym środowiskiem dla rozwoju grzybów i bakterii. Jak wiadomo, bardzo szkodliwych dla zdrowia.

Pojawiająca się w klimatyzatorze wilgoć jest całkowicie normalna, bo za jej wytwarzanie odpowiada sposób działania klimatyzacji. Sama w sobie nie jest zagrożeniem, gdyż przy sprawnym i dobrze zamontowanym układzie zostaje właściwie odprowadzona. Problem pojawia się wtedy, gdy z jakiegoś powodu (nieprawidłowego montażu, osadzających się w kanałach czy na filtrach zanieczyszczeń) skroplona wilgoć pozostaje wewnątrz i tworzy warunki do rozwoju mikroorganizmów.

Namnożenie bakterii i grzybów powoduje, że z klimatyzacji zamiast oczyszczonego i chłodnego powietrza wychodzi nieprzyjemny zapach. Towarzyszyć mu może niewydajna praca klimatyzatora czy zwiększone zużycie prądu. Warto pamiętać, że zabrudzone filtry powietrza to nie tylko zagrożenie dla zdrowia, ale także sprawności klimatyzacji.

Przykry zapach z klimatyzacji – co robić

Kiedy już czuć przykry zapach z klimatyzatora, najrozsądniej jest wezwać serwis klimatyzacji. Profesjonalnie zajmujące się tym osoby oczyszczą całość instalacji z użyciem niezbędnych do tego narzędzi i środków chemicznych, w tym grzybobójczych. Ponadto sprawdzą stan w jakim znajduje się klimatyzacja biurowa, w tym szczelność układu, a w razie konieczności uzupełnią czynnik chłodniczy.

Serwis klimatyzacji powinien być wykonywany dwa razy w roku. To pewność bezpieczeństwa użytkowania klimatyzacji, a nierzadko też warunek zachowania gwarancji producenta. Regularnie wykonywany pozwoli uniknąć poważnych zabrudzeń klimatyzacji i rozwoju grzybów.

To jednak nie wszystko. Również samodzielnie należy dbać o czystość urządzenia i wymianę filtrów. Specjaliści podczas serwisu wyjaśnią i pokażą, jak to robić. Kluczowe jest regularne czyszczenie wlotów i wylotów powietrza, filtrów (w przypadku jednorazowych ich wymiana) i tacki zbierającej skropliny. Częstotliwość czyszczenia powinna być dostosowana do intensywności użytkowania klimatyzacji. Zazwyczaj przyjmuje się jednak, by robić to nie rzadziej niż raz w miesiącu.