Międzynarodowy Dzień Teatru w cieniu sytuacji na Ukrainie

Kiedy spojrzy się na różne święta, można odnieść wrażenie, że tego wszystkiego jest bardzo dużo. Takie myślenie można zrozumieć, ale warto też popatrzeć z zupełnie innego punktu widzenia – poszczególne wydarzenia mogą przypominać nam o ważnych osobach.

Co się działo?

Przykładem jest dzisiejsze wydarzenie, czyli Międzynarodowy Dzień Teatru. Miasto Poznań po raz drugi zdecydowało się uhonorować ludzi z zespołów aktorskich oraz ekip technicznych i administracyjnych. Przez uhonorowanie należy rozumieć dyplomy i nagrody finansowe. W ten sposób wyróżniono 22 osoby.

Nie ma też co ukrywać, że tegoroczny Międzynarodowy Dzień Teatru upłynął pod znakiem tego, co dzieje się na Ukrainie. Mogliśmy usłyszeć choćby o tym, że zmieniło się znaczenie teatru. Teatr ma realnie i w przenośni zapewniać schronienie. Dodatkowo konieczne jest tworzenie przestrzeni jeszcze bardziej otwartej – tyczy się to języków, potrzeb i kultur. Warto też mieć na uwadze (bo może nie wszyscy wiedzą), że od początku wojny poznańskie teatry działają charytatywnie i pomocowo.