Drzewo-pomnik przyrody w Poznaniu zostało usunięte: co się stało?

Mieszkańcy Poznania zaniepokojeni są zagadką znikającego drzewa, które przez wiele lat dumnie górowało nad Oddziałem Rataje POSiR, położonym nad Wartą. Zgłoszenia od czytelników zatroskanych o los długowiecznej wierzby napływają do nas. Jeden z nich informuje: „Drzewo zniknęło”, inny dodaje: „Niszczyli ten wieloletni symbol natury”.

Żądni odpowiedzi na pytanie dotyczące przyczyny usunięcia drzewa, skierowaliśmy nasze zapytanie do Poznańskich Ośrodków Sportu i Rekreacji. Filip Borowiak, reprezentujący tę instytucję, wyjaśnił nam, że problem powstał pod koniec lipca, kiedy to nagle przewrócona została wierzba, rosnąca obok skateparku. Jak dodaje Borowiak, jej stan był na tyle zły ze względu na spróchnienie poniżej powierzchni ziemi, że musiała zostać usunięta.

Ważne jest jednak podkreślenie, że pomimo nagłego upadku drzewa, nie doszło do żadnego incydentu z udziałem mieszkańców – w chwili zdarzenia teren Oddziału Rataje był pusty.

Pomniki przyrody stanowią jedną z najdawniejszych form ochrony środowiska naturalnego. Lasy Państwowe definiują je jako pojedyncze elementy przyrody lub ich grupy o wyjątkowej wartości ekologicznej, naukowej, kulturowej lub historycznej, posiadające unikalne cechy wyróżniające je na tle innych obiektów.

Najczęściej mianem pomnika przyrody honorowane są starsze drzewa o imponujących rozmiarach, ale również krzewy, głazy, skały, jaskinie, wodospady czy źródła. Jak informują Lasy Państwowe, drzewa muszą posiadać odpowiedni rozmiar, interesujący kształt lub nietypowe formy aby uzyskać status pomnika przyrody. Jeśli chodzi o głazy narzutowe – wymagany jest obwód minimum 5 metrów.