Dbałość o estetykę przestrzeni publicznych

Estetyka przestrzeni publicznych to temat, o którym może nie mówi się zbyt często. Niemniej jednak musimy pamiętać o tym, że sprawa ta jest bardzo ważna. Zresztą wystarczy zwrócić uwagę na ulice stolicy Wielkopolski.

Co się dzieje w Poznaniu?

Jeżeli zastanawiasz się nad tym, co się dzieje w Poznaniu, nie pozostaje nic innego jak rozejrzeć się po mieście. Krótko mówiąc, mamy do czynienia ze znikaniem szpecących reklam. Warte podkreślenia jest również to, że możemy mówić o systematycznych krokach. Wypada też odnotować, że znikanie wspomnianych reklam to nie wszystko, co się dzieje – dowodem na to jest choćby wprowadzenie Parku Kulturowego. Jakby wymienionych działań było mało, trwają prace związane z poznańską uchwałą krajobrazową.

Można też dodać (bo pewnie niektórzy o tym nie wiedzą), że jednym z podmiotów odpowiadających za legalność reklam jest Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlanego dla Miasta Poznania. Nie sposób też nie odnieść się do kontroli – co powiesz na 399 nielegalnych nośników? To wynik kontroli przeprowadzanych od 2018 roku do połowy obecnego. Gdy doda się jeszcze, że łącznie sprawdzono 422 nośniki, można mówić o katastrofie. Ponadto nie zapominajmy o wspomnianej uchwale krajobrazowej – uchwała ta ma określić zasady sytuowania nośników reklamowych, małej architektury i ogrodzeń.