Alarm powodziowy w Poznaniu: Warta przekroczyła stan ostrzegawczy

W dniu 15 lutego, w czwartkowe popołudnie o 17:00, rzeka Warta przemierzająca tereny Poznania osiągnęła poziom alarmowy przekraczając wysokość 400 centymetrów. To zjawisko oznaczało, że rzeka wydostała się ze swojego naturalnego koryta i tym samym osiągnęła najwyższy stan od 2011 roku.

Instytut Meteorologii i Gospodarki Wodnej (IMGW) podjął decyzję o przedłużeniu drugiego stopnia ostrzeżenia dotyczącego wezbrania, co wiązało się z ryzykiem dalszego przekroczenia stanów ostrzegawczych. Ta sytuacja wymagała natychmiastowych działań ze strony władz miasta oraz służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców.

W związku z gwałtownym wzrostem poziomu wody, konieczne stało się zamknięcie niektórych odcinków Wartostrady, które zostały zalane. Dodatkowo, pomiar wykonany przez lokalną stację hydrologiczną umiejscowioną przy moście Świętego Rocha pokazał, że w piątek rano (16 lutego) poziom wody w Warcie osiągnął wysokość 404 centymetrów.

W obliczu zaistniałej sytuacji, przedstawiciele administracji miejskiej zdecydowanie zalecają unikanie terenów w pobliżu rzeki Warta w najbliższym czasie. Mieszkańcy i turyści powinni zachować szczególną ostrożność i monitorować komunikaty wydawane przez władze lokalne oraz IMGW.