Tradycyjne szamba posiada wiele gospodarstw domowych, szczególnie tych, które powstały lata temu, gdy na rynku nie było jeszcze o wiele nowocześniejszych rozwiązań. Jednym z częstych problemów dotyczących szamba jest nieprzyjemny zapach, który wydobywa się z rur. Jakie są powody i jak sobie poradzić z tego typu kłopotem? Zobaczmy, co warto wiedzieć na ten temat! Betonowe szamba to od dziesiątek lat najlepsza alternatywa dla zwykłej, gminnej kanalizacji. Nie wszędzie jest bowiem możliwość podłączenia się do sieci, dlatego właściciele nieruchomości muszą szukać innego sposobu na pozbycie się nieczystości. Tego rodzaju zbiorniki posiadają prostą budowę, ale bardzo często sprawiają problemy, szczególnie jeśli nie dba się o nie tak, jak powinno.
Odór z szamba – jakie mogą być przyczyny?
Jednym z największych minusów posiadania szamba jest to, że trzeba je regularnie opróżniać. To właśnie zaniechania w tym obszarze stanowią jedną z głównych przyczyn pojawiania się nieprzyjemnego zapachu, który może przedostać się do wnętrza domu. Innym powodem powstawania odoru są błędy konstrukcyjne samej instalacji, w tym np. zatykanie się rur odpływowych. Nie można nie wspomnieć też o samej eksploatacji szamba, ponieważ tylko pozornie nie ma się tutaj co zepsuć. Tymczasem, bardzo często dochodzi do rozszczelnienia lub pękania rur. Zazwyczaj następuje to na skutek nieprawidłowego korzystania z instalacji, a więc wlewania do rur niebezpiecznych dla nich substancji, chemikaliów lub spuszczania przedmiotów, które mogą zatkać rury. Wszystko to prowadzi do cofki lub zatkania przewodów i przez to właśnie powstaje nieprzyjemny odór.
Jak zlikwidować nieprzyjemny zapach z szamba?
Na szczęście istnieją skuteczne sposoby, aby pozbyć się odoru, który może paraliżować nasze codzienne życie. Jednym z nich jest montaż kominków wentylacyjnych w szambie, które działają odpowietrzająco i neutralizują przykrą woń. Konieczne może okazać się ponadto wsypanie do przewodów kanalizacyjnych tzw. neutralizatora do szamba, który ma właściwości biologiczne i jest w stanie skutecznie zneutralizować wiele związków organicznych odpowiedzialnych za taki zapach. Jest to o tyle ważne, że odór nie tylko powoduje dyskomfort, ale przede wszystkim jest niebezpieczny dla naszego zdrowia. W gazach z szamba znajduje się m.in. meta, siarkowodów czy dwutlenek węgla, które mogą prowadzić do nudności, wymiotów, zasłabnięcia i wielu innych niekorzystnych sytuacji.
Jak uniknąć smrodu w przyszłości?
Najlepszym rozwiązaniem jest zapobieganie występowaniu nieprzyjemnego zapachu, a więc po prostu odpowiednie dbanie o szambo. Jeśli mamy taką możliwość, opróżniajmy je nawet raz w miesiącu oraz stosujmy odpowiednie środki. Coraz więcej osób jednak rezygnuje z tradycyjnego szamba i wybiera alternatywę taką jak choćby przydomowe oczyszczalnie ścieków. Ich budowa jest prosta, nie wymaga pozwoleń, a co więcej, można zdobyć dofinansowanie na ten cel. Korzyści jest mnóstwo, w tym wysoka wydajność, niskie koszty eksploatacyjne, niezawodność, a także ekologiczne działanie.