Lech Poznań i Warta Poznań – krótka historia, sukcesy i obecna sytuacja

Poznań posiada dwie drużyny piłkarskie, które w polskiej piłce odcisnęły znacząco swoje piętno i można je zaliczyć do najlepszych drużyn w naszym kraju, jeśli pod uwagę weźmiemy wszystkie te kluby, które występują obecnie w Ekstraklasie, czyli na najwyższym szczeblu rozgrywkowym w Polsce. Są to Lech Poznań oraz Warta Poznań. Mimo, że Lech jest zdecydowanie popularniejszym oraz bardziej utytułowanym klubem, to Warta Poznań również odniosła na polskich boiskach spory sukces. Dlatego warto przyjrzeć się historiom obu drużyn, ich sukcesom oraz sprawdzić, w jakim miejscu, znajdują się obecnie.

Lech Poznań – krótka historia i sukcesy

Klub został założony 19 marca 1922 roku, natomiast debiut w najwyższej klasie rozgrywkowej zaliczył 14 marca 1948 roku, podczas przegranego 4:3 meczu z Widzewem Łódź. Swoją obecną nazwę, czyli KKS Lech Poznań posiada od 30 maja 2006 roku. Lech Poznań słynie przede wszystkim z piłki nożnej, ale dawniej klub działał również, prowadząc swoje sekcje w koszykówce, piłce ręcznej, siatkówce, boksie kolarstwie i w wielu innych dyscyplinach sportowych. W trakcie swego istnienia udało mu się siedem razy sięgać po Mistrzostwo Polski, sześciokrotnie zdobywać Superpuchar Polski oraz pięciokrotnie wygrywać Puchar Polski. W tabeli wszech czasów ekstraklasy Lech Poznań zajmuje 5 miejsce. Z kolei w rankingu UEFA klub zajmuje dopiero 162 miejsce. Dla Lecha Poznań najwięcej spotkań rozegrał polski piłkarz Hieronim Barczak, który w klubie występował na pozycji obrońcy. W tym czasie rozegrał dla klubu z Poznania aż 435 spotkań. Dla Lecha Poznań najwięcej goli w jednym sezonie strzelił Jerzy Podbrożny, który w sezonie 1992/1993 strzelił dla poznańskiego klubu 25 bramek. Z kolei najwięcej bramek dla Kolejorza zdobył Teodor Anioła, który strzelił w sumie 138 goli.

Nie sposób nie wspomnieć o tym, że w Lechu Poznań przez dwa sezony występował Robert Lewandowski, najlepszy obecnie piłkarz naszego globu. Lewy w Lechu rozegrał 58 spotkań i zdobył 32 bramki. Sponsorem Lecha była wówczas firma Betclic, czyli aktualnie jeden z legalnych w Polsce bukmacherów, który oprócz tego zajmuje się kasynem online, które nie jest dostępne dla graczy z Polski ze względów licencyjnych. Polacy mogą jednak z powodzeniem korzystać z oferty zakładów bukmacherskich tej firmy.

Lech Poznań – obecnie

Obecnym trenerem Kolejorza jest Dariusz Żuraw. Pod jego wodzą poprzedni sezon w polskiej ekstraklasie Lech Poznań zakończył na 2 miejscu za Legią Warszawa. W obecnie trwającym sezonie również występuje w najwyższej klasie rozgrywkowej. Jako jedyny polski klub reprezentuje Polskę na arenie międzynarodowej, występując w rozgrywkach Ligi Europy. Rywalizuje tam w grupie z trzema innymi zespołami: Benficą Lizbona, Glasgow Rangers oraz Standard Liege. Lech Poznań w poprzednim okienku transferowym pobił rekord ekstraklasy, sprzedając do angielskiego klubu Brighton, Jakuba Modera za 11 mln euro.

Warta Poznań – krótka historia i sukcesy

Warta Poznań jest najstarszą, poznańską organizacją piłkarską. Założona została 15 czerwca 1912 roku, a w najwyższej klasie rozgrywkowej, zadebiutowała w przegranym meczu 0:3 z Czarnymi Lwów. W całej swojej historii klub dwukrotnie zostawał Mistrzem Polski oraz pięciokrotnie wicemistrzem kraju. Poza tym Warta Poznań, aż 11-krotnie zostawała mistrzem Wielkopolski, a raz udało jej się nawet dojść do półfinału Pucharu Polski. W tabeli wszech czasów Ekstraklasy Warta Poznań zajmuje dopiero 30 miejsce. Dla poznańskiego klubu najwięcej spotkań rozegrał polski piłkarz niemieckiego pochodzenia, Fryderyk Scherfke, który w Warcie Poznań występował w latach 1925-1939. W tym czasie zagrał w 239 meczach. Scherfke jest również najskuteczniejszym strzelcem Warciarzy, gdyż dla owego klubu strzelił aż 134 bramki.

Warta Poznań – obecnie

Warta Poznań występuje obecnie w Ekstraklasie, czyli na najwyższym poziomie rozgrywkowym w Polsce. Udało jej się do niej dostać po zwycięstwie w meczu barażowym nad Radomiakiem Radom. Warta Poznań powróciła do Ekstraklasy po wielu latach, gdyż ostatni raz gościła w niej w sezonie 1993/1994.