Dowiedz się wszystkiego o PIT 36L

PIT 36L dotyczy wysokości osiągniętego dochodu lub poniesionej straty z działalności gospodarczej. Dokument składa się do urzędu skarbowego. Dowiedz się więcej na temat PIT 36L.

Czym jest PIT 36L?

Podatek liniowy, czyli PIT 36L, składany jest przez właścicieli pozarolniczej działalności gospodarczej lub przez osoby korzystających z działów specjalnych produkcji rolnej, które opodatkowane są powyższym PITem.

Wybór podatku liniowego należało zgłosić poprzez pisemne oświadczenie. Będzie on stale odprowadzany w tej formie o ile nie zgłosi się opodatkowania w ramach innej formy opodatkowania. Jeżeli prowadzisz działalność gospodarczą i w 2021 roku zyskałeś z niej dochód wówczas poprzez wybór rozliczenia liniowego będzie obowiązywał Cię podatek liniowy.

Jeżeli spełniasz powyższe warunki PIT 36L staje się Twoim obowiązkiem prawnym.

Jakie informacje zawarte są w dokumencie?

Opodatkowanie liniowe musi uwzględniać wysokości dochodu, które zapewniła Twoja działalność rolnicza lub działy specjalne produkcji rolnej.

Podatek dochodowy zawiera dane osób fizycznych, które go rozliczają oraz informacje o działalności. Wśród nich znajdują się typowe dane mające charakter informacyjny jak imię i nazwisko, czy adres miejsca zamieszkania.

Należy również umieścić kwotę uzyskaną w ramach działalności gospodarczej oraz wysokość innych przychodów np. uwzględniając sprzedaż towarów.

Zeznanie z dochodów możesz zawrzeć w deklaracji nie wychodząc z domu. Nie musisz udać się do urzędu, wystarczy zalogować się profilem zaufanym przez specjalną platformę.

PIT 36L online to program do e-pitów, który pomoże ci prawidłowo uzupełnić deklarację. Dzięki specjalnie opracowanym kreatorom nie trzeba znać się na zawiłościach prawnych.!

Ważne żeby rozliczyć się podatkiem liniowym po danym roku podatkowym. Przykładowo sprawozdanie za rok 2021 musieliśmy złożyć do 2 maja 2022 roku. Jeżeli data końcowa wypada w dzień ustawowo wolny należy deklarację PIT przekazać w następny dzień roboczy. Z tytułu prawa każde spóźnienie obarczane jest odsetkami, dlatego warto przestrzegać zasad ogólnych. Nie zostawiaj niczego na ostatni dzień!

Gdzie znaleźć pomoc w kwestii wypełniania PIT?

Podatnik musi wysłać w terminie swoje rozliczenie. Przychody muszą być przedstawione na ogólnych zasadach uznawanych na terenie danego kraju i podatnicy nie mogą umknąć przed tym obowiązkiem. Każdego z nas czeka w końcu uzupełnianie formularzy.

Składanie zeznania podatkowego nie należy do łatwych czynności. Pogmatwane systemy podatkowe, które cały czas się zmieniają, mogą doprowadzić do bólu głowy niejednego przedsiębiorcę.

Wyjściem z tej sytuacji jest poszukanie fachowej pomocy. Ze swoim problemem możesz udać się do firmy, która przeszkoli Cię w kwestii składania PIT.

Inną możliwością jest skorzystanie ze wypominanych wcześniej stron internetowych, które oferują możliwość złożenia deklaracji online. Zaoszczędzisz na czasie oraz dojazdach do urzędu, gdzie często czekają na nas pełne nerwów chwile.

Teraz łącząc się ze swojego domu masz możliwość skompletowania potrzebnej dokumentacji na koniec roku podatkowego i ze spokojem możesz przeanalizować jakie dane będziesz potrzebował przedstawić.

Kreatory poprzez uzupełniane przez Ciebie informacje zasugerują, który PIT Cię obowiązuje, nie będziesz już więcej mylił się w druczkach. Dodatkowo strony do rozliczeń bardzo często zawierają w sobie artykuły oraz materiały wideo, które wyjaśniają niejasności dotyczące dokumentów, których wykazaniem zobowiązany jest podatnik.

Skorzystaj z ułatwień i nigdy więcej nie martw się swoimi rozliczeniami.