Co zrobić ze starym szambem?

Wciąż wiele gospodarstw domowych i nie tylko korzysta z tradycyjnego betonowego szamba, które jest alternatywą dla powszechnej sieci kanalizacyjnej. Co jednak w przypadku, gdy zechce się zmienić je na przydomową oczyszczalnię? Czy trzeba wtedy pozbyć się starego szamba, a jeśli nie, to co z nim zrobić? Podpowiadamy! Tradycyjne szamba były wykorzystywane przez lata wszędzie tam, gdzie nie było gminnej kanalizacji. Nadal na wielu terenach nie ma zbiorczej sieci, ale betonowe szamba coraz częściej zastępują przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są o wiele korzystniejszym rozwiązaniem. Pojawia się jednak pytanie, co zrobić ze starym szambem? Poniżej przedstawiamy najczęściej stosowaną i sprawdzoną propozycję!

Co zamiast tradycyjnego szamba?

Szambo to nic innego jak zbiornik bezodpływowy, który służy do gromadzenia ścieków z gospodarstw domowych, ale nie tylko, ponieważ jest też często wykorzystywane na działkach rekreacyjnych, przy domkach letniskowych itd. Największą wadą szamba jest to, że trzeba je regularnie opróżniać, a usługa wykonywana przez uprawnioną do tego firmę, wiąże się ze sporym wydatkiem. To dlatego, coraz więcej osób szuka tańszej i wygodniejszej alternatywy. Z pomocą przychodzą różnego typu przydomowe oczyszczalnie ścieków, które są nie tylko bezobsługowe, wydajne, wytrzymałe, ale też bardzo ekologiczne. W procesie neutralizacji nieczystości wykorzystuje się bowiem zasoby naturalne (np. bakterie czy inne mikroorganizmy), a oczyszczona woda jest zwracana do środowiska.

Czy stare szambo można jeszcze wykorzystać?

Posiadacze szamba nie zawsze wiedzą, co można z nim zrobić, jeśli zdecydują się na przydomową oczyszczalnię ścieków. Instalacja przepływowa jest bowiem najczęściej montowana w miejscu, w którym zakopane jest szambo. Z prawnego i technicznego punktu widzenia niedopuszczalne jest przerobienie szamba na oczyszczalnię, dlatego konieczne staje się wykorzystanie tego pierwszego w zupełnie inny niż dotychczas sposób. Najlepszą opcją jest przekształcenie szamba w zbiornik na deszczówkę. Wbrew pozorom nie jest to jednak tak proste, ponieważ wymaga odpowiedniego podejścia i wykonania kilku kluczowych kroków.

Jak zrobić z szamba pojemnik na deszczówkę?

Wykopanie szamba ze względu na jego wagę i gabaryty nie zawsze jest możliwe, szczególnie bez wykorzystania zaawansowanych narzędzi i wsparcia z zewnątrz. Warto zaplanować to więc tak, aby pozostawić je w tym samym miejscu, a przydomową oczyszczalnię ścieków zamontować w pobliżu, z zachowaniem wymaganych odległości. Co do przerobienia szamba na zbiornik na deszczówkę, w pierwszej kolejności trzeba je dokładnie oczyścić i zdezynfekować, a następnie doprowadzić do niego rynny spustowe. Istotne jest, aby przy wlocie wody do zbiornika zainstalować specjalny filtr, który będzie ją oczyszczać. Kolejno, trzeba zamontować pompy (zanurzeniową w zbiorniku oraz zasysającą w piwnicy czy pomieszczeniu użytkowym) oraz zapewnić stałe źródło zasilania. Nie można też zapomnieć o montażu rur, których zadaniem będzie pozbywanie się nadmiaru wody ze zbiornika.