Co zrobić w przypadku awarii na trasie? – Holowanie i pomoc drogowa

Każdego dnia na drodze może spotkać nas wiele nieprzewidzianych zdarzeń. Jednym z nich jest wypadek bądź awaria pojazdu, która wyklucza możliwość dalszej jazdy. Gdy przytrafi nam się podobna sytuacja, nie pozostaje nam nic innego jak wezwanie pomocy drogowej.

Jak bezpiecznie przeprowadzić holowanie pojazdu?

Gdy nasz samochód zostanie unieruchomiony na drodze, jedną z możliwości wyjścia z opresji jest holowanie do wybranego punktu. Należy jednak pamiętać, że zawsze zaleca się skorzystanie z usług profesjonalistów oferujących pomoc drogową. Jedną z najbardziej polecanych firm działających na terenie Poznania jest pomoc drogowa z Fast-Trans, która posiada wieloletnie doświadczenie w transportowaniu niesprawnych pojazdów. Powierzając nasz samochód w ręce specjalistycznej firmy, mamy pewność, że wszystkie czynności zostaną przeprowadzone w sposób bezpieczny i w pełni zgodny z prawem.

Najlepszy sposób transportu uszkodzonego pojazdu to transport lawetą!

Holowanie samochodu z pozoru może wydawać się całkiem prostym zadaniem, jednak należy pamiętać o kilku kwestiach i przepisach określonych w polskim prawie. Wiedza na temat prawidłowego holowania pojazdu pozwoli nam na bezpieczny transport uszkodzonego pojazdu. W społeczeństwie krąży wiele mitów mówiących o zasadach holowania pojazdów, które są nieprawdziwe. W tym artykule rozwiejemy wszelkie wątpliwości i doradzimy, na co zwrócić szczególną uwagę. W sytuacji holowania pojazdu silnikowego bezwzględnie należy przestrzegać warunków określonych w polskim prawie. Najistotniejsze z nich to:

  • Maksymalna dopuszczalna prędkość – pojazd holujący obowiązują bardziej rygorystyczne ograniczenia prędkości. Maksymalna dopuszczalna prędkość w terenie zabudowanym wynosi 30 km/H, natomiast poza terenem zabudowanym nie można przekraczać 60 km/H.
  • Oświetlenie pojazdów – polskie prawo mówi jasno, że pojazd holujący musi mieć włączone światła mijania, natomiast pojazd holowany powinien mieć umieszczony trójkąt ostrzegawczy na jego tylnej części. Zarówno samochody, jak i trójkąty ostrzegawcze nie są przystosowane do montażu w takim miejscu, dlatego warto posłużyć się tylną wycieraczką oraz taśmą dwustronną. Ponadto pojazd holowany musi mieć włączone światła pozycyjne.
  • Odpowiednie uprawnienia – w każdej sytuacji, kiedy samochód holowany musi być prowadzony, osoba kierująca powinna posiadać uprawnienia do kierowania tego typu pojazdem. Wyjątkiem jest holowanie za pomocą specjalistycznego sprzętu, kiedy to przednie koła samochodu holowanego zostają uniesione i nie wymaga on prowadzenia.
  • Prawidłowe połączenie pojazdów – zestaw samochodów powinien być ze sobą połączony w bezpieczny sposób. Polskie prawo dopuszcza stosowanie połączeń sztywnych oraz giętkich. W przypadku połączeń sztywnych odległość pomiędzy samochodami musi wynosić 3 m, natomiast stosując linkę holowniczą, dopuszcza się jej długość pomiędzy 4 a 6 m.
  • Układ hamulcowy oraz bezpieczeństwo – w wielu samochodach, gdy ich silnik jest wyłączony, przestają działać hamulce. Upewnienie się co do ich sprawności jest niezwykle istotną kwestią, która w dużej mierze warunkuje nasze bezpieczeństwo. Połączenie między pojazdami musi zostać dobrze oznakowane. Dopuszcza się stosowanie czerwonej bądź żółtej chorągiewki lub biało-czerwone pasy.

W jakich przypadkach niezbędne jest wezwanie pomocy drogowej?

Nieprofesjonalna pomoc drogowa zmusza nas do absurdalnie długiego okresu oczekiwania na przyjazd!

Istnieją sytuacje, w których holowanie samochodu jest zabronione i nie pozostaje nam nic innego jak wezwanie lawety. Przepisy polskiego prawa regulujące warunki holowania pojazdów zostały sporządzone w celu zwiększenia bezpieczeństwa na drogach. Z tego powodu pojazd nienadający się do dalszej jazdy lub kierujący bez niezbędnych uprawnień nie powinni przystępować do tej czynności. Najistotniejsze kwestie, które zabraniają holowania to:

  • Niesprawny układ hamulcowy – w przypadku holowania na połączeniu miękkim, jest to kwestia priorytetowa. Jeśli układ hamulcowy uległ awarii bądź nie działa na wyłączonym silniku, nie możemy rozpocząć holowania.
  • Samochód holujący posiada przyczepę lub naczepę – w procesie holowania mogą uczestniczyć jedynie dwa pojazdy. Jeśli do pojazdu holującego podłączona jest przyczepa lub naczepa, nie możemy rozpocząć wykonywania czynności.
  • Transport kilku pojazdów jednocześnie – jeśli chcemy przetransportować jednocześnie przynajmniej dwa pojazdy, niezbędne jest skorzystanie z pomocy lawety.
  • Masa pojazdów – masa rzeczywista samochodu holowanego musi być mniejsza od masy pojazdy ciągnącego.
  • Sytuacja ma miejsce na autostradzie – w każdym kraju istnieją określone rodzaje dróg, na których zabronione jest holowanie. W Polsce są to autostrady i każda awaria na nich wymaga wezwania pomocy drogowej.

Dlaczego zawsze lepiej jest skorzystać z profesjonalnej pomocy?

Firma Fast-Trans zawsze stawia bezpieczeństwo na pierwszym miejscu!

Niezależnie od sytuacji i miejsca jej wystąpienia, zawsze zaleca się wezwanie pomocy drogowej. Wsparcie specjalistów jest zarazem najwygodniejszym i najbezpieczniejszym rozwiązaniem, jakie możemy wybrać. Niewiele osób posiada wiedzę w sprawie holowania pojazdów, a nieraz także uprawnień do jego wykonania. Wezwanie pomocy drogowej znacząco zwiększa prawdopodobieństwo bezpiecznego dotarcia do wybranego warsztatu. Korzystając z usług pomocy drogowej, nie spoczywa na nas również legalność całego procesu, ponieważ mamy pewność, że wszystko zostanie wykonane w sposób należyty.

Dla specjalistów pomocy drogowej transport pojazdów to codzienność i zdecydowanie warto zaufać ich doświadczeniu i wiedzy. Jest to gwarancja sprawnego i bezpiecznego transportu niesprawnego pojazdu.

Oferta firmy Fast-Trans w Poznaniu

Jako firma z wieloletnim doświadczeniem oferujemy pomoc drogową na terenie Poznania i w dalszych zakątkach kraju. Nasza flota pojazdów oraz doświadczony zespół sprawnie i szybko przetransportuje Twój pojazd w bezpieczne miejsce. Nie stanowią dla nas problemu nawet ciężkie samochody posiadające większe uszkodzenia. Kontaktując się z nami, natychmiast dowiesz się, jaki jest orientacyjny czas dojazdu naszego kierowcy oraz ile wyniesie ostateczna cena usługi.

Gdy potrzebujesz pomocy na drodze, skontaktuj się z nami pod numerem telefonu, aby szybko uzyskać niezbędną pomoc!

PHU “FAST-TRANS” MICHAŁ KUTA
Santocka 22
60-431 Poznań

Pomoc drogowa: 600 960 987
https://www.pomocdrogowa.w.poznaniu.pl/kontakt/