Jesteś tu:

Złoty jubileusz szkoły to okazja do spotkania po latach. Przeniesienia w czas młodości.

Szkolny czas odmierzany jest w specyficzny sposób. Rytm wyznaczają szkolne dzwonki, kolejne roczniki wychowanków, ich problemy, sukcesy. Na historię szkoły, skrzętnie odnotowywaną w 30 tomach szkolnych kronik, składają się zapisy o dorobku  wielu osób; uczniów, pracowników administracji i obsługi, grona pedagogicznego oraz sympatyków i przyjaciół szkoły.  

 Moment Zjazdu jest magicznym czasem, gdzie historia i teraźniejszość splatają się ze sobą. Czas zatrzymuje się w miejscu, a nawet we wspomnieniach naszych jakby się cofał.

Jaka to była szkoła? Jak ją zmieniali kolejni dyrektorzy szkoły?

Dyrektor Felicjan Pertek (1965-1980) dzięki umiłowaniu roli i przyrody stworzył zieloną szkołę na obrzeżach Chodzieży. Szkołę nie jako budynek ale właśnie jako organiczną jedność tego co jest w środku z tym co otacza. Sami braliśmy udział w dziele tworzenia Zielonej Szkoły, uczestnicząc w sadzeniu drzew i krzewów, tworzeniu miejsc wypoczynku. Tworzyliśmy szkołę niepodobną do innych.  

Dyrektor Mieczysław Walczak (1980-1986) - potrafił twardą ręką prowadzić internat, uczyć dyscypliny i porządku. Sprawić, że mieszkańcy internatu mieli tu drugi dom. Często o wyższym standardzie niż dom rodzinny.

Dyrektor Kazimierz Bielicki (1986-1991) - miał odwagę uruchomić jedną z pierwszych szkół ekologicznych w Wielkopolsce - TOŚ. Część wychowanków tej szkoły pracuje również poza granicami kraju jako cenieni fachowcy i specjaliści.

Pani dyrektor Elżbieta Waligórska (1991-1996), która bez presji potrafiła zmotywować do nauki każdego. Budowała w nas poczucie własnej wartości do tego stopnia, że wielu z nas skończyło studia z wyróżnieniem. Przykład pracy organicznej nad kształtowaniem naszej osobowości. 

Przejmując pałeczkę dyrektorowania (1996-2015) szkole 19 lat temu nie mogłem być inny od moich Mistrzów. To szkoła i jej pedagodzy ukształtowały mnie podobnie jak 10 innych nauczycielu tu uczących.

To dzięki takim autorytetom jak nasi wspaniali dyrektorzy oraz nieszablonowi nauczyciele, Rataje zawsze były pionierem zmian.  Wypuszczamy w świat ludzi wykształconych, twórczych i zaradnych. Absolwenci tej małej szkoły piszą doktoraty w Niemczech i USA. Wygrywają staże naukowe, na renomowanych uczelniach m.in. Uniwersytecie  Harvarda. Absolwenci mający odwagę korzystać z edukacji europejskiej.

Zielona szkoła dyrektora Pertka tworzyła edukacyjny dom w którym mieliśmy odwagę marzyć i sięgać po rzeczy nieosiągalne. Kierunek ku Europie jaki realizujemy obecnie jest konsekwencją tej nauki a wymiana międzynarodowa młodzieży szansą edukacyjną o której my mogliśmy tylko marzyć. Kto tego nie zrozumie ten pozostanie z boku a pytania postawione wcześniej powrócą ze zdwojona siłą.

Powróćmy więc na koniec do pytania - jaka jest dzisiejsza nasza Zielona Szkoła?

Nadal jest to szkoła z duszą, gdzie każdy uczeń ma szansę na rozwój.Gdzie z przeciętnego ucznia tworzymy absolwenta sukcesu. 

Nadal jest to szkoła, która jest jednością już nie tylko z zielonym otoczeniem ale również z lokalnym środowiskiem, czego potwierdzeniem jest obecność tu naszych przyjaciół szkoły.

I nadal jest to szkoła budząca potencjał drzemiący w uczniach i nauczycielach. Kierunek w jakim będzie się rozwijać będzie pochodną profesjonalnego zarządzania na szczeblu szkoły, powiatu, regionu. 

Pociąg przemian ruszył. Od nas wszystkich zależy, czy pozostaniemy małą prowincjonalną szkółką na skraju pięknej Ziemi Chodzieskiej, która pozostaje tylko biernym obserwatorem przemian, czy też skorzystamy z szans jaką niesie za sobą integracja europejska.

Szkoła w Ratajach dokonała już 50 lat temu wyboru, w kierunku którego konsekwentnie podąża. Mała Zielona Szkoła z duszą potrafi skorzystać z edukacyjnej szansy i wierzę, że to co najpiękniejsze to pozostaje jeszcze przed nami.  

- dr inż. Franciszek Wyrwa (przemówienie z okazji 50 lecia szkoły)

Logo Zjazdu
Logo Zjazdu
Kierunek Europa
Kierunek Europa
W oczekiwaniu na gości
W oczekiwaniu na gości
Tabla szkolne
Tabla szkolne
Szkolne kroniki
Szkolne kroniki
30 tomów
30 tomów
Pamiątkowe zdjęcia
Pamiątkowe zdjęcia
Szukamy siebie
Szukamy siebie
Rejestracja
Rejestracja
Najstarsze roczniki
Najstarsze roczniki
Język polski z prof. Z.Grabowską-Andrijew
Język polski z prof. Z.Grabowską-Andrijew
Poznajecie nas?
Poznajecie nas?
Jak tu się zmieniło
Jak tu się zmieniło
Pamiętacie Ratajanki?
Pamiętacie Ratajanki?
Moje dzieci kochane..
Moje dzieci kochane..
Życzenia z Watykanu
Życzenia z Watykanu
Uroczysty koncert
Uroczysty koncert
Uzdolniona młodzież
Uzdolniona młodzież
Szkolny zespół flecistów
Szkolny zespół flecistów
Życzenia od szkół
Życzenia od szkół
Życzenia od przyjaciół
Życzenia od przyjaciół
Spotkanie klasowe
Spotkanie klasowe
Matura 1972
Matura 1972
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23